Su komutunu kullanamıyorum

Pardusu birkaç ay önce kurdum. Bu işletim sistemini anlamak ve bilgi sahibi olmak için uğraşıyorum. Pek çok yerde root kullanıcısı ve su komutuyla ilgili yazılara rastlıyorum. Ama su - yazarak bir türlü yetkilendirme alamadım. Her seferinde yetkilendirme hatası diyor. Ha bir de root kullanıcısı ile masaüstü oturumu başlatabilir miyim? Root dizinin varlığından haberdarım ve o dizin tamamen boş. Mesela bir günlük yazsam ve
sadece root kullanıcısının erişimi olsa nasıl yaparım bunu? Bilgilendiriseniz sevinirim. Cevap olarak bir belge de önerebilisiniz. Okurum yani boş vaktim var.

Kitaplar ve Belgeler – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM linkinde bulunan belgeleri tavsiye edebilirim.

O belgelere zaten baktım. Ama bu soruna dair bir çözüm bulamadım.

Sadece su değil, sudo su yazıp keyfinize bakabilirsiniz.
İkinci dediğiniz için ise direk dosya yöneticisine girip yapamazsınız. Çünkü sistem dosyalarına erişeceksiniz ve bunun için root olarak başlatmanız gerekebilir.
Dosya yöneticinizi bilmiyorum ama sudo dosya_yöneticisinin_ismi şeklinde yada kullanım olarak:
sudo thunar olarak girebilirsiniz. Root dosyasına attıklarınızı daha doğrusu /home dizinin arkası için root şifresiz dosyalarını açıp değiştiremez, silemezsiniz.

Saygıyla

1 Beğeni

Belgelerde sudoers olarak aratırsanız istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.