Synaptic Genel İşlevleri Hk

Synaptic ile yükleme yaparken seçtiğimiz paketleri indirme ekranı geliyor. Eskiden yükleme ekranı da geliyordu şimdi gelmiyor acaba bi ayarı falan mı var? Yani ekranda bir status bar dönüp duruyor. Çok sinir bozucu bir hal alıyor bir süre sonra. Sanki donmuş da hiç bir işlem yapmıyormuş gibi. Yani şu anda kde desktop yüklüyorum. 11:25’te başlattım indirme 10 dk falan sürdü. Yüklemeye geçti şu an saat 12:21 ve ne yapıyor bilmiyorum. Yüklüyor mu sorun mu oluştu? Öyle boş boş bitmesini bekliyorum lakin ne yaptığını görememek çok abes bir durum. Varsa ayarı falan yapayım diye bu konuyu açtım yani. Şimdiden teşekkür ederim.

Synaptic ile pardus-kde-desktop kurmak istediğimde dosyaları indirip kuruluma geçtikten sonra kullanıcının onayı gerekli yapılandırma ayar ekranı gelmedi ve orada takılıp kaldı. Hala yüklüyormuş gibi bir ekranda takılı kalıyor.
Uç birimden pardus-kde-desktop paketinin kurulumu sırasında bu ekran onaylandıktan sonra kuruluma devam etti. Konu iletilmiştir.

sudo xfce4-taskmanager çalıştırarak synaptic’i sonlandırdıktan sonra,
sudo dpkg --configure -a komutu yarım kalmış yapılandırmaları tamamlayabilirsiniz.

Bahsettiğiniz problemin kaynağı tespit edilmiştir, en kısa zamanda sorun giderilmiş halde ve synaptic programının eksik olan Türkçeleştirmeleri ile birlikte güncelleştirme olarak depolara eklenecektir. Sisteminizi güncel tutmayı unutmayın. Bilginize.

Geri bildirim için teşekkürler.

Bizler teşekkür ederiz @Yunusemre Bey. İlgililerin sorunları çözmeye müsait olduklarını görmek bizleri mutlu ediyor. Kolay gelsin.

Güncelleştirmeyi aldıktan sonra synaptic Ayarlar ->Tercihler içerisinde “Değişiklikleri bir uçbirim penceresinde uygula” seçeneğinin seçili olduğundan emin olun yoksa sorununuz devam edecektir.

Saygılar.

@Yunusemre Bey, çok çok teşekkürler. Synaptic eski haline döndü çok şükür. Artık kurulum işlemini ayrıntılı olarak takip ediyoruz eskisi gibi. Ellerinize sağlık kolay gelsin.

Yeni bir konu açmak istemedim o yüzden buradan devam edelim. Sormak istediğim synaptic ile yüklediğim yada konsol üzerinden yüklediğim herhangi bir Pardus depo kütüphanesi yada uygulamasının log kaydını tutan bir yer var mı? Yani synaptic içerisinde tarih bazlı bir liste olması bence gerekli diye düşünüyorum. Yani tarih saat ve hatta saniye bazlı bir liste ile evet ben bunu bugün yüklemişim diye bakabilmemiz ayrıca onu da tıklayarak kaldırabilmemiz yüklü değilse yükleyebilmemiz gerekmekte. Bu çok büyük bir eksiklik. Çünkü bir problemim var yazıcı hakkında ve hangi paketleri kurunca çalışıyor bilmiyorum. Takip de edemiyorum. Bir sürü ek paketler falan kuruluyor tek tek isimlerini not etmek çok saçma geliyor bana. Windows sistem geri yükleme noktası gibi her uygulama yüklendiğinde bir kayıt atsa bizim işimizi görür. En azından bir önceki gün hangi paketi yükledim. Veya bir önceki yüklediğim pakette şunlar varmış bağımlılık olarak diyebiliriz. @Yunusemre Bey bu konu hakkında da bir çalışma ve güncelleme yapılırsa çok memnun oluruz. Şahsım adına değil tabikide sistemin geleceği için de büyük bir eksiklik ve ihtiyaç. Umarım tez zamanda olur. Teşekkürler şimdiden ve iyi çalışmalar.

@RTSoft bey böyle bir özellik zaten var, Synaptic de Dosya → Geçmiş :slight_smile:

Geçmiş var ama tek tek kaldırmak yada yüklemek gerekiyor. Üzerine tıklayıp kaldırılmış olanı yükle yada yüklenmiş olanı kaldır seçeneğine erişemiyoruz. Yani yok böyle bir özellik. Ayrıca geçmiş özelliğini bilmiyordum en azından elle müdahale edeceğiz artık :slight_smile: teşekkür ederim.
Bir ekleme daha yapayım, yüklenen paketlerin ana paketi yani x paketi için gerekli paketler değil de orada ağaç görünümü verilerek ana paket altında bununla beraber y paketleri de kurulmuş şeklinde bir görüntü elde edilirse çok daha iyi olur. Kolay gelsin.