Synaptic Paket Yöneticisi Nedir? (arşiv)

Synaptic Paket Yöneticisi

Synaptic paketlerin kurulumu içindir ve büyük ihtimal ile sizin en rahat ediceğiniz bir grafiksel programdır.
Siz bunu Uygulamalar–>Sistem–>Synaptic Paket Yöneticisi yolunu takip ederek çalıştırabilirsiniz. Tebdir olarak çalıştırmadan önce şifre isteyecektir, çünkü tehlikeli olabilir ve Pardus sizi korumak için çok sıkı tedbirler alır ve en önemlisi admin olarak girmeyen kullanıcıların sisteminizde karışıklık çıkarmasını engeller.

Arama, İşaretleme ve Uygulama
**1.**İlk olarak yüklemek istediğiniz paketi arıyoruz. Unutulmamalıdır ki binlerce uygun tema, uygulama, kütüphane ve doküman vardır. Synaptic’de, bütün bu paketler Pardus servislerinde sizin indirebilmeniz ve update edebilmeniz (güncellemeniz) için yerleştirlmişlerdir; Paket yöneticisi, Windows’un update sistemi gibi çalışmaz, Daha gelişmiş ve esaslı bir şekilde çalışır, ama birde yüklediğiniz kritik olmayan programları da update eder. Aradığınız paketleri kategoriler içerisinde bulabilirsiniz. Araç yerinde arama butonuna tıklayarak arama yapabilirsiniz.
2. Yüklemek istediğiniz paketi bulduğunuz zaman, üzerinde sağ tıklayın ve yüklemek için işaretleyin. Genelikle bu sizi bağlı olduğu diğer programlarında yüklenmesi gerektiğini söylecektir ve demet şeklinde gerekli programları otomatik olarak işaretleyecektir. (kaldırırken de aynı işlemi yapabilirsiniz). Ayrıca bir anda birden fazla programı da kurabilirsiniz.
3. Yüklemek istediğiniz bütün programları işaretledikten sonra, uygula butonuna tıklayabilirsiniz. Böylece indirme ve kurulum yapılacaktır.

Programı nasıl silerim?
Bir programı kaldırmak istediğiniz zaman, yükleme işlemi yaparken yaptıklarınızın aynısını yapmalısınız. Tek fark üzerinde sağ tıklayarak kaldırmak için işaretleyi seçmelisiniz.

4 Beğeni