Takas alanı ne kadar olmalı?

Elle kurulum yaptığımızda 8 Gb Ram i olan yeni nesil bir bilgisayarda takas alanı için kaç gb yer ayırmak gerekir? İdeal bir oran var mıdır? Başka forumlarda ram kadar ya da 1,5 katı kadar yazan var. Bana biraz fazla gibi geldi.

8 Gb için; Ram kadar öneriliyor.

0 MB ile 256 MB arasında RAM varsa RAM boyutunun 3 katı,
256 MB ile 512 MB arasında RAM varsa RAM boyutunun 2 katı
512 MB ile 2GB arasında RAM varsa RAM boyutunun 1,5 katı
2 GB ile 16 GB arasında RAM varsa RAM boyutu kadar,
16 GB dan fazla RAM varsa 16GB swap alanı oluşturulmalıdır.

4 Beğeni

Biraz fazla değil mi? Onu merak ediyorum. Ayrıca bazı forumlarda ram in tamamını kullanmadan da bilgisayarın takas alanı kullandığını ve bunun yavaşlamaya sebep olduğu belirtiliyor. Bunun önüne geçmek için de bazı ayarlar yapılarak ancak acil durumda yani ram in tamamı kullanıldığında takasa başvurması sağlanıyor.

https://www.linux.com/news/all-about-linux-swap-space 'dan sorunuza yanıt olan kısımları alıntıladım…

Swap / Takas alanı olmalı mı sorusuna yanıt:
“It is possible to run a Linux system without a swap space, and the system will run well if you have a large amount of memory – but if you run out of physical memory then the system will crash, as it has nothing else it can do, so it is advisable to have a swap space, especially since disk space is relatively cheap.”

Swap / Takas alanı ne kadar olmalı sorusuna yanıt:

  1. for a desktop system, use a swap space of double system memory, as it will allow you to run a large number of applications (many of which may will be idle and easily swapped), making more RAM available for the active applications;
  2. for a server, have a smaller amount of swap available (say half of physical memory) so that you have some flexibility for swapping when needed, but monitor the amount of swap space used and upgrade your RAM if necessary;
  3. for older desktop machines (with say only 128MB), use as much swap space as you can spare, even up to 1GB.

Merhaba arkadaşlar;
https://wiki.debian.org/Swap
Anladığım kadarıyla…

  1. Hazırda bekleme ve Askıya alma kullanıyorsanız,
  2. Cihazınızda çok az RAM varsa, yeterince büyük bir takas alanı oluşturmaya özen gösterin. Bu durumda sistem hafızasının iki katı iyi bir öneri olacaktır.
  3. Kullandığınız masaüstü ve uygulamalar önemli. Eğer xfce, openbox gibi hafif masaüstü yazılımlar kulanılıyorsa pek fazla ihtiyacınız olmayabilir. Lakin bu durumda yüksek miktarda ram harcayan bir uygulama kullanıyorsanız o zaman yine takas düşünülmeli. Veya KDE veya Gnome gibi masaüstleri de fazla harcadığı için ram azsa yine takas alanı gerekir.
  4. Bir de kullandığınız diskin maliyetine nisbet edildiğinde bazen ram eklemek daha ucuz olabilir. Mesela; SSD kullanıyorsanız…

Selamlar.

1 Beğeni