Tar.gz Uzantılı Paketleri Kuramama Sorunu

tar.gz Uzantılı paketlenmiş dosyayı kurabilmek için önce paketi /usr/local dizininde açamadığım için mecburen “Downloads” dizininde paketten açıyorum.
Ardından aşağıdaki komutları sıra ile uçbirimde girmeme rağmen “make” ve “make install” komutları çalışmıyor, hata veriyor.

./configure
make
make install

HATA EKRANI:

gezer@sony:~$ make
make: *** Hedefler belirtilmediğinden make dosyası yok. Durdu.

gezer@sony:~$ make install
make: *** No rule to make target ‘install’. Durdu.

Lütfen tar.gz uzantılı paket dosyayı kurabilmem için yardım eder misiniz?
Teşekkür ederim.

Hocam ilk önce dosyanın yapılanması lazım yani build bunun da nasıl olacağı çıkardığınız dosya da readme yazılıyor oradaki rehber uygun hareket edin bir de her dosya için bağımlıklar farkedebiliyor onlarıda yüklemeniz gerekebilir ama siz sanırım komutları direk uç birimden vermişsiniz. İndirilenlere gelin ve çıkartığının dizinin içerisindeyken sağ tıklayıp uç birimde aç deyin Örnek

1 Beğeni

Selamün Aleyküm
Kurmak istediğiniz yazılım hakkında daha fazla bilgi verebilirseniz daha çok yardımcı olabiliriz.

1 Beğeni

spacefm isimli dosya yöneticisini kurmak istedim.

Depolarımızda mevcut sudo apt install spacefm komutu ile kurabilirsiniz.

3 Beğeni

Teşekkürler @Burak_Erkus
Kurulum işlemi raporunda bağımlılıklardan bahsediyor ve epey fazla miktarda bağımlı olduğu dosyayı listeledi. Hepsini tek tek terminalden kurmaya kalksam 1 saat süre gidecek. Şansıma Pardus Destek Ekibi’nden kaan bey depoda bulunduğunu yazmış, kurabildim.

3 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.