TBS Tv Kartı Sürücü Yüklemesi

(Erkan) #1

Tbs 6922se tv kartımı daha önceden ubuntu üzerinde aşağıdaki komutları çalıştırarak yükleyebiliyordum.

sudo -i
mkdir tbs && cd tbs
wget https://www.tbsiptv.com/download/common/tbs-linux-drivers_v170330.zip
unzip tbs-linux-drivers_v170330.zip
tar xfv linux-tbs-drivers.tar.bz2
cd linux-tbs-drivers/
./v4l/tbs-x86_64.sh
make && make install
reboot

Pardus üzerinde denediğimde “
make && make install” komutlarına kadar çalıştırdım fakat bu komutları uygulamak istediğimde aşağıdaki hatayı veriyor yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

make -C /root/tbs/linux-tbs-drivers/v4l 
make[1]: Entering directory '/root/tbs/linux-tbs-drivers/v4l'
Updating/Creating .config
Preparing to compile for kernel version 4.9.0
File not found: /lib/modules/4.9.0-4-amd64/build/.config at ./scripts/make_kconfig.pl line 33, <IN> line 4.
make[1]: *** No rule to make target '.config', needed by '.myconfig'. Durdu.
make[1]: Leaving directory '/root/tbs/linux-tbs-drivers/v4l'
Makefile:26: recipe for target 'all' failed
make: *** [all] Error 2

(Kemal Oktay Aktoğan) #2

Ubuntunun hangi sürümü ve hangi çekirdek sürüm yüklüydü?

(Erkan) #3

Ubuntu 14.04 LTS, kernel versiyonu tam emin değilim ama 3.13 sanırım. Fakat daha sonra 16.04 LTS ile de sürücü yüklemesi yapmıştım aynı tv kartı için.

(Mesut Canatan) #4

Erkan Bey make kurulu olmayabilir.
sudo apt-get install make komutu ile make kurmayı deneyiniz isterseniz. Selametle kalınız.

(Mesut ALF) #5

Selamlar;
Hatta eliniz değmişken;

automake, autoconf u da kurmanızı öneriririm.

(Erkan) #6

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Yükleme yapabilmek için her şeyden önce build-essential paketini yüklemek gerekiyormuş.

Bu paket pardusta hazır yüklü gelmediği için ben hata mesajlarına bakarak önce make, sonra gcc, daha sonra g++ “paketlerini” (ya da her ne iseler) yükledim, arada bir yerde build-essential yüklemesini de yaptım, sonuçta bağlantılar karıştı sanırım.

Düzeltmek için make, gcc ve g++ paketlerini kaldırdım sonra build-essential paketini kaldırdım. tbs ve linux-tbs-drivers klasörlerini içindekilerle birlikte tamamen sildim.

Daha sonra sıfırdan başlayarak yükleme yapınca mutlu sona ulaştım :slight_smile:

sudo -i
apt-get install build-essential
mkdir tbs && cd tbs
wget https://www.tbsiptv.com/download/common/tbs-linux-drivers_v170330.zip
unzip tbs-linux-drivers_v170330.zip
tar xfv linux-tbs-drivers.tar.bz2
cd linux-tbs-drivers/
./v4l/tbs-x86_64.sh
make && make install
reboot

Yüklemenin başarılı olup olmadığını kontrol için:

dmesg | grep dvb

komutunu yazınca tv kartı ile ilgili yazılar gelir, yükleme olmadıysa bir şey gelmez.

Diğer tbs kartların çoğunda prosedür aynı sadece wget komutundan sonra gelen sürücü linkini değiştirmeniz gerekir.

(system) #7