The backup gpt table is corrupt, but the primary appears ok,so that will be used hatası

128gb usbye pardus kurarken bu hata oldu nasıl çözebilirim

Bir de TestDisk diye bir program var. Bu da komut satırı üzerinden çalışıyor. https://www.cgsecurity.org/testdisk-7.2-WIP.linux26-x86_64.tar.bz2 ile indirin.

TestDisk Step By Step - CGSecurity adımları ile devam edin. Tercüme için Google Translate ile sayfayı Türkçe’ye çevirttim:

ama bunlar ingilizce siz türkçe anlatırmısınız size zahmet

Önceki yazdıklarımı sildim, çünkü konumuzla bir ilgisi yok. Konumuza dönersek aynı hatayı çözmek için söz konusu diskte bir yedekleme bölümü oluşturmamız gerektiğini anladım. Kaynak

Synaptic Paket Yöneticisi’nden gdisk ve sfdisk paketini aratın ve kurun. Veya uçbirimden kurulum yapalım:

Özet
sudo apt install gdisk sfdisk

Yazın ve enter tuşuna basın. Kurulumu yapın.

Ardından Uçbirim uygulamasında

sudo fdisk -l

komutunu yazın. Çıkan sonuçlarda bilgisayarınızda hangi disklerin olduğu ve boyutları listelenir. Şimdi

lsblk

yazalım ve hangi disklerin kaç gb olduklarına bakalım.

‘sda’ yazanlar dahili disklerinizdeki ayrırdığınız bölümler iken sdb ise usb gibi bilgisayarınıza sonradan taktığınız harici disklerinizin bölümlerini gösterir.

Size verilen " The backup gpt table is corrupt, but the primary appears ok,so that will be used " uyarısı şöyle diyor; “GPT Tablosu bozuk ama birincil diskiniz(işletim sisteminin kurulu olduğu root diski) sağlam görünüyor, bu yüzden o kullanılacak” diyor.

GPT tablosunda işlem yapmadan önce sağlam olan birincil diskiniz olan sda1 'i yedekleyelim:

sgdisk -e /dev/sda

yazın. Şimdi dahili diskteki bölümleme tablolarını listeleyelim:

sudo sudo gdisk -l /dev/sda

Tabloların bir çıktısına bakalım:

sudo gdisk -p /dev/sda

Disklerin doğrulamasını yapalım:

sudo gdisk -v /dev/sda

Şimdi FixParts uygulaması ile bozuk olan diskleri kurtarmaya çalışacağız.

Bir de mevcut tablonun yedeğini /dev/sda dizininde parts.txt dosyasına alalım:

sudo sfdisk -d /dev/sda > parts.txt

sudo cd /dev/sda/parts.txt
sudo cp /dev/sda/parts.txt
Usb’ye taktığımız flaş diskin sdb1 olarak isimlendirildiğini varsayalım:
sudo mv /dev/sda/parts.txt /dev/sdb1

FixParts paketini indirip kuralım.

Şimdi de bozuk dahili diskleri onartmaya çalışalım:

sudo fixparts /dev/sda

Fixparts programından çıkış yapmak için q yazıp enter tuşuna basalım.

Aynı sorun devam ederse

sudo fixparts /dev/sda

komutunu girin ve y yazıp enter tuşuna basalım. Fixparts programından çıkış yapmak için q yazıp enter tuşuna basalım.

Eğer sorun çözülemezse bilgisayarınızı, şimdiki haline geri getirmek için

sudo sfdisk -f /dev/sda < /dev/sdb1/parts.txt

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.