Toshiba Satellite P50 touchpad çalışmıyor

Merhaba arkadaşlar.
Toshiba Satellite P50 cihaza pardus 17.0 kurulumu yaptık. Lakin touchpad çalışmıyor.

Ne yapmak gerekiyor?

Selamlar.

Link’teki çözümü denediniz mi?

Denedim.
tty1 ekranına düştü. xserver başlamadı.
Şimde ne yapabiliriz?

dosya yüklenirken başka paket kaldırma işlemi mi yaptı?
Oluşturduğunuz dosyayı silebilirsiniz.

Oluşturduğum dosyayı silince açıldı.
Ama dokunmatiği çalıştıramadık.
Ne hareket ediyor, ne de tuşlar tıklıyor.
Selamlar.

Dosyayı oluşturup tekrar dener misiniz? Linkte bir değişiklik yaptım.

Merhaba;
Ben de tırnakları kaldırıp denedim.
Sistem açılıyor, lakin dokunmatik yine çalışmıyor.
Dosya ismi doğru mudur?
Selamlar.

10-synaptics.conf olarak dener misiniz?

50 olarak denemiştim. Olmamıştı.
Tekrar 10 olarak deneyeyim.

Teşekkürler.

Anlaşılan 9’da durum değişmiş.
Fikri olan var mı?
https://wiki.debian.org/SynapticsTouchpad#Debian_9_.22Stretch.22

Change to libinput Xorg driver in Debian 9 “Stretch”
The synaptic Xorg driver in being superseded by the newer libinput driver, which can provide lower-level access to multi touch events to clients, but is currently lacking some features found in the older driver.

You can make the synaptics driver take precedence over libinput by copying /usr/share/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf into /etc/X11/xorg.conf.d, so as to make it take precendence over the libinput configuration file found at /usr/share/X11/xorg.conf.d/90-libinput.conf.

The synclient and syndaemon commands don’t work with the libinput driver and will instead exit with an error message such as:

$ synclient
Couldn’t find synaptics properties. No synaptics driver loaded?
$ syndaemon
Unable to find a synaptics device.
The synaptics driver is provided by xserver-xorg-input-synaptics. The libinput driver is provided by xserver-xorg-input-libinput.

To reenable a disabled touchpad in gnome on stretch:

gsettings set org.gnome.desktop.peripherals.touchpad send-events ‘enabled’

Merhaba @Ali.KOCA bey, Tübitak ın test cihazı olarak verdiği laptop da bu (TOSHIBA Satellite P50 - A - 13K), şuan ondan yazıyorum, Pardus u güncel tutmanız touchpad in single tap ile bile çalışması için yeterli.

Selamlar.

1 gönderi yeni bir konu için ayıklandı: Touchpad kısayol tuşu nasıl yapılır (Pardus 17 Xfce)

Merhaba;
Denemek isterim. Lakin 17.1 bölümleri görmüyor maalesef. Canlı ile açılınca görüyor. Kurulum yazılımı diski bölümsüz görüyor.
Buna bir çare bulmak lazım.

selamlar.