Toshiba satellite p775-11q kablosuz ağ sorunu

Merhaba iyi geceler
toshiba satellite p775-11q notebook a Pardus 21.1 kurdum kablo ile sorunsuz bir sekilde internetim calisiyor
ama kablosuz agim malesef calismiyor!
klavyeden wirelles ikonuna bastigimda bluetooth acilip kapaniyor.
neden boyle oldugunu bulamadim yardimci olursaniz cok sevinirim iyi calismalar!

Aşağıdaki komutu deneyip sonucu yazarbilir misiniz?
wget -N -t 5 -T 10 https://github.com/UbuntuForums/wireless-info/raw/master/wireless-info && chmod +x wireless-info && ./wireless-info

denedim ama hala kablosuz ag kapali diyor.
artik ümidimi yitirmeye basladim.
herhalde external wireless alicam.

Bence biraz araştırın ancak ileride sorun yaşamak istemiyorsanız external Wireless yani kablosuz almayın Linux desteği olan bir wifi kartı alıp en kötü ihtimalle ikinci el olarak çok daha uygun fiyata alabilirsiniz ve bilgisayarınıza takabilirsiniz. Bu işlem için aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz.

1 Beğeni

iyi aksamlar az once bilgisayarin icini actim fani temizlemek icin cunki notebookum cok isiniyodu
neyse temizledim taktim anlam veremedigim bir sekilde wireless düzledi sorunsuz calisiyor.
anlayamadigim pardusu kurmadan once calisan wireless neden pardusu kurduktan sonra böyle bir problem cikartti?
iyi niyetli yardimlariniz icin tesekkur ediyorum…

Uçbirim üzerinden lspci çıktınızı öğrenebilir miyim?

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev b4)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 6 (rev b4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port Mobile SATA AHCI Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 540M] (rev a1)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation GF108 High Definition Audio Controller (rev a1)
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
03:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
05:00.0 System peripheral: JMicron Technology Corp. SD/MMC Host Controller (rev 30)
05:00.2 SD Host controller: JMicron Technology Corp. Standard SD Host Controller (rev 30)
05:00.3 System peripheral: JMicron Technology Corp. MS Host Controller (rev 30)
05:00.4 System peripheral: JMicron Technology Corp. xD Host Controller (rev 30)
06:00.0 USB controller: NEC Corporation uPD720200 USB 3.0 Host Controller (rev 04)

echo "options ath9k nohwcrypt=1" | sudo tee  /etc/modprobe.d/ath9k.conf
sudo modprobe -rfv ath9k
sudo modprobe -v ath9k

bu üç komutu sırayla uçbirime girerek, wifinizi kontrol edebilir misiniz?
(hatta yeniden başlatıp denemenizde de fayda olabilir.)

not: kutucukların sağ üstlerinde kopyalama düğmesi vardır, oradan da kopyalayabilirsiniz.

dediginiz gibi yolladiginiz komutlari girdim
bilgisayari komple kapattim malesef olmadi
ekranin sag alt kosesinde saatin oldugu yerde bluetooth simgesinden 1 tane vardi simdi 2 tane cikti
aglara geldigimde ise kablosuz ag hala kapali yaziyor!

Bu komutu deneyebilir misiniz?
Wifiyi açmaya yarıyor.

sudo nmcli radio wifi on

denedim bilgisayari yeniden baslattim onunda faydasi olmadi
yanliz bilgisayar acilirken bir hata dikkatimi cekti ondan kaynaklanirmi bilemiyorum
[ 6.8563381 usb 1-1.2: devicedescriptor read/64, error -32

https://wiki.debian.org/ath9k

Debian wikisine göre bu wifi kartı için herhangi bir şey yapmanız gerekmiyor. Aşağıda liste vermiş, demiş ki bunlar ath9k ile çalışıyor. Klavyeden fn li bi kombinasyonla wifi yi kapatmış olabilirsiniz. Veya wifi kartınız bozulmuştur.

Hocam son yazdığım mesajı güncelledim, komutu sudo ile çalıştırmayı deneyebilir misiniz?
Düzenleme olarak zaten başına sudo ekledim.
Bu komutu uyguladıktan sonra yeniden başlatmanıza gerek yok. Sağ alta bakın wifiniz çalışıyor mu diye. Bu komut o wifiyi açma tuşunun yerine geçiyor.

Yeni bir çözüm daha buldum hocam, deminkini denediyseniz ve olmadıysa bunu da denemenizi rica edeceğim:

Uçbirim açın ve şu komutu girin:

sudo nano /etc/modprobe.d/blacklist.conf

açılan pencereye aşağıdakini kopyalayıp Ctrl + Shift + V kombinasyonunu kullanarak yapıştırın:

blacklist acer_wmi

yapıştırdıktan sonra kaydedip çıkmak için şu kombinasyonları izleyin:
Ctrl+XEEnter

Ardından ise bilgisayarınızı yeniden başlatıp wifinizi kontrol edin. Eğer wifiniz çalışıyorsa sorun hâllolmuştur eğer kapalı görünüyorsa hemen ümidinizi kaybetmeyin ve şu wifiyi kapalıyken açmaya yarayan komutu deneyin:

sudo nmcli radio wifi on

İnşallah wifiniz çalışmıştır.
Selametle

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.