Tty ekran geldi (Acil )

Böyle sorunla karşılaştım bilgisayarı ilk olarak kapatmıştım ve yarın açılınca böyle sorun oldu. Yönetici hakkı olarak oturum açtım ancak starx kmutları denedim pek bir sonuç elde edemedim. Çözümünü biliyordum ancak uzun zamndır hiçbir sorunla karşılaşmayınca unuttum yardımcı olur musunuz? İçinde çalışma dsyalarım var.Buradan nasıl masaüstü sürümüne geçebilirim. Diğer çekirdek sürümlerine geçincede yine aynı ekran geliyor. komutların hepsini tty2 bölümünden denedim aklıma gelen komutları ancak oladı. Yapamadım. Anlık ekran görüntüsü gönderebilirim…

sudo systemctl start lightdm.service komutu ile başlatmayı denermisiniz?
Ayrıca açılış ekranında e harfine basaral quit splash yazısından sonra herhangi bir komut veya sayı varmı kontrol edermisiniz?

evet komutu girdim görüntüsünü size göderiyim br bakın

Normal kullanıcı ile sudo komutunu kullanarak çalıştırın.

Ekranı aşağıya kaydırın bahsettiğim satır aşağıda kalmış.

normal kullanı derken kendi oturum hesabımla giriş yapamıyorum hata alıyorum kullanıcı adım hepsini aynı yaptım karışmasın diye, yanlış yazmayım diye (Mertsahin = kullanıcı adım ve parolayı girdiğimde haya alıyorum) o yüzden böyle giriş yapabliyorum. Acaba root yetkisiyle sistemdeki kullanıcıları görebilirmiyim. İsmini öğrenmek için işe yararmı.!

nano /etc/passwd komutuyla kullanıcı listesini görebilirsiniz.
CTRL+X tuşları ile editörden çıkış yapabilirsiniz.

Evet ekranın altını unutmuşum kusura bakmayın İşlerim yarım kaldığından biraz acele ettimde sorunu hemen çözelim diye. O yüzden…Buyrun görüntüsü hazır.

En son yaptığınız işlem nedir?
Canlı sistemde açarak dosyalarınızı kontrol edebilirsiniz.

Bilmiyorum ofisteki ortak olan laptop.

buda geçmişteki yapılanlar

sudo visudo komutu ile yetkilendirme işlemleri için dosyanın içeriğini bozmuş gözüküyor.
yetkili işlem yapamazsınız. En sağlıklısı canlı sistemde açarak Pardusun kurulu olduğu diske girip

sudo nano /etc/sudoers komutu ile açılan editörün içeriğini silip aşağıdaki satırları yapıştırıp kaydedip kapatmanız. Kaydedip kapatmak için CTRL+O Enter CTRL+X tuşlarını kullanın.

#
# This file MUST be edited with the 'visudo' command as root.
#
# Please consider adding local content in /etc/sudoers.d/ instead of
# directly modifying this file.
#
# See the man page for details on how to write a sudoers file.
#
Defaults        env_reset,pwfeedback
Defaults        mail_badpass
Defaults        secure_path="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin"

# Host alias specification

# User alias specification

# Cmnd alias specification

# User privilege specification
root    ALL=(ALL:ALL) ALL

# Allow members of group sudo to execute any command
%sudo   ALL=(ALL:ALL) ALL

# See sudoers(5) for more information on "#include" directives:

#includedir /etc/sudoers.d

Bir şey daha sorabilirmiyim biraz cahilce olacak ama canlı sistem derken, kurulum diskini sağlam olan bir sistemde açmak ve komutları oradan girmek mi?

Canlı sistem; Pardus’u kurmuş olduğunuz usb bellekle açılış yapmanız demek.

Kendiliğinden oluşan bir sorun değil bu. Yetkili kullanıcı tarafından yapılan yanlış bir işlem ve bu sadece görebildiğimiz bir işlem. Başka ne tür bir işlem yapıldı bilemiyorum.
1 TB lık diskin 20 gblık alanına Pardus kurulmuş olabilir.

sudo fdisk -l
sudo blkid
lsblk

Yukarıdaki komutlar ile takılı olan disklerin boyutlarını ve bölümlerini görebilirsiniz.

Hem ayrıca sistemin içindeki dosyaları bu şekilde kurtarabiliyorsak bunun güvenliği tam olarak nerede. Sistemi boot ederek dosyaları çok rahatlıkla kurtardık ancak başka güvenliği yokmu bunun. İsteyen herkez dosyalara bu şekilde ulaşabilir.

Fiziksel olarak girişi olan her sisteme aynı şekilde giriş yapılabilir.

Birçok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Ekran kartı ile ilgili yetkili bir işlem denenmiş ve sürücü dosyaları silinmiş veya değiştirilmiş de olabilir. Arayüz silinmiş de olabilir.

Geri yükleme gibi şansımız yokmu, Sistemi yendenmi yüklemeliyiz.

Dosyalarınızın yedeğini alıp temiz kurulum yapmanız daha sağlıklı. Hangi işlemler yapıldı neler bozuldu bilmiyoruz.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.