Tübitak'tan Kurumumuza Ziyaret

Tübitak’tan Kurumumuza Ziyaret

Tübitak Ulakbim Proje Yöneticisi Ali ARAS İlimize gelerek Genel Sekreterliğimizi ziyaret etti. Milli İşletim Sistemimiz olan Pardusa Göçümüz Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Şanlıurfa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ile başladı ve tüm kurumlarımız geçene kadar devam edecektir.

Neden Pardus’a Göç Ediyoruz?

-Ücretsizdir. İşletim sistemi, ofis programları, grafik programları, oyunları vb, uygulamaların tamamı bedavadır. www.pardus.org.tr veya www.ozgurlukicin.com 'dan indirir ve gönül rahatlığıyla kullanırsınız.

-Bize has bir üründür. Linux mimarisi üzerine gönüllü katılımcılar ve TÜBİTAK desteğiyle geliştirilmektedir.

• Açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Ne kullandığınızı bilirsiniz. Microsoft XP, Vista, 2007 sistemlerindeki gibi gizli kodları yoktur.

-Güvenlidir. Virüs, trojan vs. bulaşma riski yoktur. XP ve Vista gibi hantal değildir.
Bir kere kurarsınız, yıllarca kullanırsınız. Birkaç ayda bir format atma sıkıntısından kurtulursunuz.

-Pardus’u kurduğunuzda ekran kartını, ses kartını, modeminizi, yazıcınızı bilgisayarınıza tanıtacağım diye saatlerce sürücü cdleriyle boğuşmak derdiniz olmaz. Çünkü Pardus akıllıdır. İşletim sistemini kurduğunuzda bunları da tanır. Ayrıca kurmazsınız.

-Programlama bilenler üzerinde istedikleri değişiklikleri yapabilir. Çünkü açık kaynaktır.

-Pardus kurduğunuzda ofis yazılımlarını da kurmuş olursunuz. Çünkü ofis de kurulum CD’sinin içindedir ve formatla birlikte kurulur.

-Codec yükleme derdiniz olmaz. Bütün ses,video, resim codecleri hazır yüklü olarak gelir.

http://sanliurfa.khb.saglik.gov.tr/14828_tubitak-tan-kurumumuza-ziyaret

2 Beğeni