Türkçe Klavye Desteği....?

VMware sanal altında 17.4 xfce sürümünü kurdum. Milli işletim sistemi olması dolayısıyla Türkçe kurdum. Uzaktan bağlantı için XRDP kurdum. Ama XRDP (VNC) bağlantısında klavye maalesef Türkçe değil.
İnternette biraz araştırdığımda km-042f.ini dosyasından bahsediliyor idi. Pardusda bu dosya yok maalesef. Gerçekten bu dosyaya ihtiyaç var ise Pardus geliştiricilerin bu tip dosyaları mutlaka sistem içine koymaları gerekiyor. Diğer işletim sistemlerinde Türkçe için takla atıyoruz ama Pardus için artık takla atmamamız lazım diye düşünüyorum.

XRDP türkçe klavye sorunu için ne yapılması lazım.

1 Beğeni

Merhaba;
xrdp loglarına baktığımda ısrarla km-0000041f.ini isimli dosyayı aradığını gördüm. Siz istediğiniz kadar “xrdp-genkeymap km-041f.ini” komutunu kullansanızda buna bakmıyor. Dosyanın adını değiştirdim ve herşey düzgün gözükmekte. İlginç bir durum.
Ama pardus ekibinin bu .ini dosyasını default kurulum içine yerleştirmesi lazım. Milli işletim sisteminin Türkçe klavye sorunlarını öncelikli olarak çözmesi gerekir diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.