Türkiyede ki internet saçmalığı

merhabalar arkadaşlar yeni farkettiğim bir sorunu dile getirmekteyim. buylunduğum ordu ünye ilçesinde ki konmumumda indirme hizi 55.4 mgbt yükleme hızı 42.3 mgbt ama herhangi bi,r indirme yaparken veya dosya indiriken indirme hızı indirme 5.2 mgbt/s olarak yükleme 4.2 mgbt/s civarlarında oluyor. paket satarken ve reklam yaparken yüksek hızlarda indirme hızı var diyorlar ama indirme yaparken neden bu şekilde acaba…

1 Beğeni

Satarken MegaBit diyorlar siz indirme yaptıgınız da MegaByte olarak görüyorsunuz birimler farklı sadece yani şöyle

1 Mbit = 0.125 MB

50 Mbit = 6.25 MB

4 Beğeni

yani ali haksız mıyım…nasıl yapıyım…

yok haksızsınız demiyorum fakat onların satış politikasıda bu manipülasyon malesef

Selamün Aleyküm
Megabit ile Megabayt kelimelerinin kısaltmalarında ince bir fark var. Hep oradan kandırıyorlar.
Megabit, Mb olarak yazılır.
Megabayt ise MB olarak yazılır.
Yani kısaltmalarda
bit, küçük b
bayt, büyük B
ile yazılır.

Bayt ise 8 bitten oluştuğuna göre

Ali hocamın yazdığı şeklinde bir dönüşüm olur.

1 Beğeni

Ama büyük bir kandırmaca var…

2 Beğeni

Haklısınız. Kelime oyunu yapıyorlar :expressionless:

Bence kandırma ya da kelime oyunu yok.

Byte, bit genişliği sabit sistemler için geçerli bir birimdir.
Bilgisayarlarda ve dahi elektronikte veri akışları bit cinsinden ölçülür/söylenir.

Haa, ülkemizde internet erişim ücreti pahalı mı? Evet, kesinlikle pahalı…

Hepsi yapmıyor ama yapanlarda kandırmayı şurada yapıyor.
16Mb/sn yada 16Mbps yazacaklarına 16MB/sn yada 16MBps yazıyorlar.

Buraya kadar sadece gozlemledim. Burda noktayı koyuyorum. Hepsinde var bana 60 mgbts indirme 30 mgbts yükleme hız geliyor. Ama dosya indirirken veya yüklerken indirme 6 mgbts yükleme ise 3 mgbts oluyor. Olmuyor diyen yalan söyler. Buyurun deneyin. Android cihazlardan speettest uygulamasını indirip uygulamanın ayarlar bölümünden istediğiniz ayarı yapıp deneyebilirsiniz. Bu sorunu Turkcell e dile getirdim onların dahi bilgisi bulunmamaktadır…

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.