Uefi linux kurma

İndirdiğim iso dosyasını windowsta rufus ile uefi bir biçimde flashıma yazdırdım. fakat try or install dediğim zaman siyah ekranda kalıyor. windows 11 kullandığım için biosta csm kapalı secure boot açık. bu yüzden olabilir mi? bir türlü yapamadım csm açtım gene olmadı.

sistemim;

r5 5600

gigabyte a520m k

rtx 3060 12gb

crucial p3 500gb ssd

Bios ayarlarınızın aşağıdaki şekilde ayarlayınız.

sata mode -> AHCI
legacy -> enable
launch csm -> enable
uefi -> disable (leagcy)
fastboot -> disable
secure boot -> disable
smart battery calibrate ya da memory -> enable

Not: Yukarıdaki ayarlar her biosda olmaya bilir. Siz olan ayarları değiştireceksiniz.
Not: legacy ve uefi ayarlarını istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

sorun uefi kuramamam zaten legacy istesem legacy kurardım zaten :slight_smile:

Merhabalar aşağıdaki uygulamayı da deneyebilirsiniz. Rufus genellikle windows versiyonları için tercih ediliyor. Aşağıdaki uygulamayla Linux versiyonlarını ve Windows versiyonlarını bir arada kullanabiliyorsunuz. Şahsen şuanda benim tek tercihim.

Link : https://www.ventoy.net/en/download.html

Kullanımı hakkında bilgi için aşağıdaki YouTube kanalınıda ziyaret edebilirsiniz.

Merhaba, ventoy pardus depolarında var zaten. Bu arada daha geçen gün ilk defa olarak kullandım. Güzel bir uygulama. İso yazdırma olayı yok; iso’yu direkt flaşa koyuyorsun, hepsi bu.

1 Beğeni

bence de ventoy kullan, en sağlıklısı

Merhaba @kamtasya not olarak belirttiğim gibi uefi ya da legacy olarak kurmak isterseniz ayarları değiştirebilirsiniz.
uefi için diskinizde fat32 olarak 500 mblık bir bölüm oluşturun ve kurulum adımlarıda disk seçimi bölümünde ELLE seçeneğini seçerek uefi, kök dizinlerini atayınız.

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.