UEFİ Pardus Kurulumu

Merhabalar,
Forumdaki ilgili bölümleri inceledim buna rağmen sorunu aşamadığım için konu açmak zorunda kaldım. Belki 10 defa demişimdir yapamadım.Esasında bilene çok kolaydır bilmeyince deneme yanılma ile sorunlar maalesef çözülmüyor. Kurulumda önergeler var yönlendiriliyor ince kritik noktalarda yanlış yapıyorum galiba.

Öncelikle sistemim hakkında bilgi vereyim. Laptopumunda 240 GB SSd harddiske Windows 10 kurulu iken buradan 20 GB lık kısım ayırarak Pardus kurmak istiyorum. Kurulum esnasında EFİ bölümü oluşturulması isteniyor. Windows kurulu iken harddiskin durumu şu şekilde
Bölüm Dosya Sistemi Etiket Boyut Kullanılan Boş Boyraklar
/dev/sda1 ntfs sisteme ayrıldı 50 MB 26.35 MB 23.65 boot
/dev/sda2 ntfs 203.40 GB 45.52 GB
ayrılmamış ayrılmamış 20.32 GB

Bu durumda windows kurulu ve direk açılıyor. Ben ayrılmamış olan kısma Pardus 19.4 kurmak istiyorum. Windowsa zarar vermeden tekrar kurulum yapmama gerek kalmadan Pardusu kurmak istiyorum. Açılışta grub üzerinden istediğimde pardusu isteğimde windows sistemini açmak istiyorum.Masaüstü bilgisayarımda da pardus kurulu bu şekilde kullanıyorum. Laptopa bir türlü kuramadım sizlerden yardım istiyorum. Ben ayrılmamış kısımdan 512 MB boot/efi kısmı oluşturup bayrağını boot yapıp geri kalanına pardusu kök bağlantısı yaparak geçmeye çalıştım yüklenebilir Efi disk yok uyarısı verdi o kısmı aşamadım.
sda1 kısmı boot/efi olması gerekiyor gibi geldi bana ancak windows açılamaz hale gelir düşüncesi ile onu denemedim. Kısacası tablo halinde sunduğum şekilde boş olan kısma Pardus kurmak istiyorum yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim. Sonradan diskin ekran görüntüsünü paylaştım…WhatsApp Image 2021-02-16 at 00.39.19

uefi için efi bölümüne ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu durumda sda1 bölümü sizin efi bölümünüz. Fakat dosya sistemi ntfs değil fat32 olması gerekiyor. Bunu düzeltmek için şu adımları izleyin:

1- sda1 bir dizine bağlayın.
2- içerisindeki dosyaları başka bir yere yedek alın
3- sda1 bağını kesin ve fat32 olarak biçimlendirin
4- yeniden bağlayın ve yedeğinizi geri atın
5- kurulum yaparken sda1 bağlama noktasını /boot/efi yapıp formatlama yerini boş bırakın.

Şu komutları kullanarak yapabilirsiniz:

#dizinleri oluştur
mkdir -p /tmp/efi
mkdir -p /tmp/yedek
#diski bağla
mount /dev/sda1 /tmp/efi
#yedek al
cp -prf /tmp/efi/* /tmp/yedek/
#bağı kes
umount -f /tmp/efi
#biçimlendir
mkfs.vfat /dev/sda1
#tekrar bağla
mount /dev/sda1 /tmp/efi
#yedeği geri yükle
cp -prf /tmp/yedek/* /tmp/efi/
#tekrar bağı kes
umount -f /tmp/efi
2 Beğeni

Teşekkür ederim ilginizden dolayı. Diskleri belirttiğiniz şekilde dizayn ettim. Windowsu tekrar kurdum. BİOS tan boot seçeneklerinden seçerek kullanıyorum. Pardusun grubuna windows nasıl ilave edebilirm.

Uyguladım olmadı galiba aşağıdaki satırda bir şeyleri eksik yaptım

"search --no-floppy --fs-uuid --set=root UUİD'si (Windows grubun yüklü olduğu yerin)"![Ekran görüntüsü_2021-02-18_12-30-58|690x387](upload://8TMyVcaoCKp8hN18ZJvPiHbL0ka.png)

Uyguladım olmadı galiba aşağıdaki satırda bir şeyleri eksik yaptım

"search --no-floppy --fs-uuid --set=root UUİD'si (Windows grubun yüklü olduğu yerin)"

“/EFI/Microsoft/Boot//bootmgfw.efi” bu kısım Pardusun kurulduğu “boot” kısmında yok gruba ekleniyor ancak windows boot edilmiyor. Kurulumda Pardus windows işletim sistemini hiç görmemiş. Windows işletim sistemini kurmadan önce 50 mb lık boot/efi kısmı oluşturup önce windowsu kurdum ardından da pardusu kurmuştum. Dolayısıyla “bootmgfw.efi” adında bir dosya olmadığı için grupta gözüksede windows, grub üzerinden açılmıyor. Bios açılıştan D sürücüsünü seçerek açıyorum. Boot klasörünü gönderemediğim için ekran görüntülerini paylaşıyorum.Ekran görüntüsü_2021-02-18_12-30-58 Ekran görüntüsü_2021-02-18_13-18-50 Ekran görüntüsü_2021-02-18_13-19-02 Ekran görüntüsü_2021-02-18_13-19-12 Ekran görüntüsü_2021-02-18_13-19-19 Ekran görüntüsü_2021-02-18_13-19-36

search --no-floppy --fs-uuid --set=root F05C-070A

Bu şekilde denediniz ve olmadı mı?

Ayrıca /boot/grub/grub.cfg burdan dosyanızın içeriğini kopyalayıp bi paylaşabilir misiniz?

En son belittiğiniz şekilde uyarladım. Grub ekranında windows 10 seçeneği geliyor seçiyorum bir tuşa basın uyarrısı veriyor basıyorum ancak geriye dönüyor. Boot dosyasını aşağıda paylaşıyorum. Çok teşekkür ederim.

Özet

DO NOT EDIT THIS FILE

It is automatically generated by grub-mkconfig using templates

from /etc/grub.d and settings from /etc/default/grub

BEGIN /etc/grub.d/00_header

if [ -s $prefix/grubenv ]; then
set have_grubenv=true
load_env
fi
if [ “${next_entry}” ] ; then
set default="${next_entry}"
set next_entry=
save_env next_entry
set boot_once=true
else
set default=“0”
fi

if [ x"${feature_menuentry_id}" = xy ]; then
menuentry_id_option="–id"
else
menuentry_id_option=""
fi

export menuentry_id_option

if [ “${prev_saved_entry}” ]; then
set saved_entry="${prev_saved_entry}"
save_env saved_entry
set prev_saved_entry=
save_env prev_saved_entry
set boot_once=true
fi

function savedefault {
if [ -z “${boot_once}” ]; then
saved_entry="${chosen}"
save_env saved_entry
fi
}
function load_video {
if [ x$feature_all_video_module = xy ]; then
insmod all_video
else
insmod efi_gop
insmod efi_uga
insmod ieee1275_fb
insmod vbe
insmod vga
insmod video_bochs
insmod video_cirrus
fi
}

if [ x$feature_default_font_path = xy ] ; then
font=unicode
else
insmod part_msdos
insmod ext2
set root=‘hd0,msdos3’
if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos3 --hint-efi=hd0,msdos3 --hint-baremetal=ahci0,msdos3 4650a6ae-3150-4a91-8d1d-ffe6e019f93c
else
search --no-floppy --fs-uuid --set=root 4650a6ae-3150-4a91-8d1d-ffe6e019f93c
fi
font="/usr/share/grub/unicode.pf2"
fi

if loadfont $font ; then
set gfxmode=640x480
load_video
insmod gfxterm
set locale_dir=$prefix/locale
set lang=tr_TR
insmod gettext
fi
terminal_output gfxterm
if [ “${recordfail}” = 1 ] ; then
set timeout=30
else
if [ x$feature_timeout_style = xy ] ; then
set timeout_style=menu
set timeout=5

Fallback normal timeout code in case the timeout_style feature is

unavailable.

else
set timeout=5
fi
fi

END /etc/grub.d/00_header

BEGIN /etc/grub.d/05_debian_theme

insmod part_msdos
insmod ext2
set root=‘hd0,msdos3’
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos3 --hint-efi=hd0,msdos3 --hint-baremetal=ahci0,msdos3 4650a6ae-3150-4a91-8d1d-ffe6e019f93c
else
fi
insmod png
if background_image /usr/share/desktop-base/purple-theme/grub/grub-4x3.png; then
set color_normal=white/black
set color_highlight=black/white
else
set menu_color_normal=cyan/blue
set menu_color_highlight=white/blue
fi

END /etc/grub.d/05_debian_theme

BEGIN /etc/grub.d/10_linux

function gfxmode {
set gfxpayload="${1}"
}
set linux_gfx_mode=1024x768
export linux_gfx_mode
menuentry ‘Pardus GNU/Linux’ --class pardus --class gnu-linux --class gnu --class os $menuentry_id_option ‘gnulinux-simple-4650a6ae-3150-4a91-8d1d-ffe6e019f93c’ {
load_video
gfxmode $linux_gfx_mode
insmod gzio
if [ x$grub_platform = xxen ]; then insmod xzio; insmod lzopio; fi
insmod part_msdos
insmod ext2
set root=‘hd0,msdos3’
else
fi
echo ‘Linux 4.19.0-13-amd64 yükleniyor …’
linux /boot/vmlinuz-4.19.0-13-amd64 root=UUID=4650a6ae-3150-4a91-8d1d-ffe6e019f93c ro quiet splash
echo ‘Başlangıç ramdiski yükleniyor …’
initrd /boot/initrd.img-4.19.0-13-amd64
}
menuentry ‘Windows 10’ --class windows --class os {
insmod ntfs
search --no-floppy --fs-uuid --set=root F05C-070A
chainloader (${root})/EFI/Microsoft/Boot//bootmgfw.efi
}

menuentry ‘Pardus GNU/Linux, Linux 4.19.0-13-amd64 ile’ --class pardus --class gnu-linux --class gnu --class os $menuentry_id_option ‘gnulinux-4.19.0-13-amd64-advanced-4650a6ae-3150-4a91-8d1d-ffe6e019f93c’ {
load_video
gfxmode $linux_gfx_mode
insmod gzio
insmod part_msdos
insmod ext2
set root=‘hd0,msdos3’
else
fi
linux /boot/vmlinuz-4.19.0-13-amd64 root=UUID=4650a6ae-3150-4a91-8d1d-ffe6e019f93c ro quiet splash
}
menuentry ‘Pardus GNU/Linux, with Linux 4.19.0-13-amd64 (recovery mode)’ --class pardus --class gnu-linux --class gnu --class os $menuentry_id_option ‘gnulinux-4.19.0-13-amd64-recovery-4650a6ae-3150-4a91-8d1d-ffe6e019f93c’ {
load_video
gfxmode $linux_gfx_mode
insmod gzio
insmod part_msdos
insmod ext2
set root=‘hd0,msdos3’
else
fi
linux /boot/vmlinuz-4.19.0-13-amd64 root=UUID=4650a6ae-3150-4a91-8d1d-ffe6e019f93c ro single
}
}

END /etc/grub.d/10_linux

BEGIN /etc/grub.d/20_linux_xen

END /etc/grub.d/20_linux_xen

BEGIN /etc/grub.d/30_os-prober

END /etc/grub.d/30_os-prober

BEGIN /etc/grub.d/30_uefi-firmware

menuentry ‘System setup’ $menuentry_id_option ‘uefi-firmware’ {
fwsetup
}

END /etc/grub.d/30_uefi-firmware

BEGIN /etc/grub.d/40_custom

This file provides an easy way to add custom menu entries. Simply type the

menu entries you want to add after this comment. Be careful not to change

the ‘exec tail’ line above.

END /etc/grub.d/40_custom

BEGIN /etc/grub.d/41_custom

if [ -f ${config_directory}/custom.cfg ]; then
source ${config_directory}/custom.cfg
elif [ -z “${config_directory}” -a -f $prefix/custom.cfg ]; then
source $prefix/custom.cfg;
fi

END /etc/grub.d/41_custom

grub dosyanızda sorun görünmüyor gibi, sorun muhtemelen uefi kaynaklı. Çift işletim sistemi kurulumlarında genelde her iki işletim sistemi de UEFI olarak kurulursa veya her ikisi de normal kurulum yapılırsa sorun oluşmuyor. Acaba siz birini UEFI diğerini normal kurulum mu yaptınız?

Flash bellekten windows 10 u kurdum. Uefi olarak kurulum yapıp yapmadığımı bilmiyorum. Windows sistemine girerek sistem bilgisine baktığımda BİOS tipi eski yazıyordu. Ama pardus kurulumunda efi disk oluşturmaya zorladı. Bir şekilde efi disk oluşturmadan yaptığım kurulumda windowsu görmedi direk pardus açıldı. SSd disklerde MBR kısmı oluşmuyor mu acaba. Olmayacaksa bu şekilde Bios açılışta seçerek kullanırım.

SSD ler için böyle bir kısıtlama yok, SSD ile de sorunsuz çift işletim sistemi kullanabiliyorsunuz.

Uefi konusunda; harddiskinizde efi bölümü olduğuna göre kuvvetle muhtemel Windows UEFI olarak kurulmuştur (eski kurulumlardan kalma efi bölümü değilse tabi), keşke pardusu da UEFI olarak kursaydınız. O zaman muhtemelen sorunu yukarıda belirttiğim yöntem ile aşmış olurdunuz.

1 Beğeni

Arif bey ilginizden dolayı teşekkür ederi. Windowsu tekrar UEFİ olarak kurdum uyarlama yapmadan kendisi 100 Mb lık FAT32 formatında EFİ kısmı oluşturdu. Sonrasında ayırdığım yere kurulum yaptım hiçbir sıkıntı kalmadı. Kurulumdan sonra çalışmayan USB portuda çalışır hale geldi. Biraz uğraştırdı ama sonucu iyi oldu. Çok teşekkür ederim ilginizden dolayı.

3 Beğeni

Selamün Aleyküm

USB belleği hangi kipte başlatırsanız, kurulum o kip ile devam eder.

Merhabalar, Konu kapanmadan kurulum sürecinde yaşadığım tespitleri forumda paylaşmak istedim.

Bu süreçte makinamda kurulu Windows işletim sisteminin UEFİ kurulum yapılmadığını anlamış oldum. GBT formatında yazdırılmış windows yükleme flash belleği oluşturdum. Öncelikle windows işletim sitemini kurdum. Daha sonra ayırdığım kısma Kurulum sihirbazında belirtilen önergelere göre işlem yaparak Pardusu kurdum. Burada geçen ifadelerin gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. EFİ diskin özellikleri anlatılıyor önergelerde dosya tipi “Açılabilir” olmalıdır denmiş ancak disk yapılandırılırken Bayrak yönetimine girildiğinde “açılabilir” ifadesini aradım göremedim. “boot” ifadesine karşılık geldiğini çok sonrasında öğrendim. Bunun yerine Bayrak yönetimine girilerek bayrağı “boot” işaretlenecektir denilebilirdi. Google dosya biçimi açılabilir şeklinde arattım bir açıklama bulamadım. Diyeceğim şu ki kurulum sihirbazın da kullanılan ifadelerin çok anlamayan birinin de anlayabileceği şekilde düzenlenmesi uygun olacaktır.
En güncel paketleri kullanan Arch tabanlı yerli bir linux dağıtımını kullanıyordum. Şenol bey Youtube kanalında eğitim videoları paylaşmaya başlayınca Pardus sistemine aşinalığım artsın düşüncesiyle Pardus kurayım istedim. Bunun yanında Linux sistemi daha az donanım kaynağına ihtiyaç duyduğundan windowsun yanında linux sistemi de olsun arzu ettim. Çoğu zaman linux sisteminde işimi görüyorum. Windowsu da bütün bütün terk edemiyoruz maalesef.
Makinaya iki tane linux sistemi kuracak şekilde diski ayarladım. Öncelikle Pardusu kurdum yine GRUB ta windows seçeneği yoktu ve Pardus direk açıldı. Sonra diğer linux dağıtımını kurdum baktım ki önüme gelen GRUB ön yükleyicisinde Windowsu ve Pardusu da görünce çok sevindim. UEFİ kurulumunda BİOS boot seçeneklerinde her bir işletim sistemini seçerek te istenilen sistemle başlatılabiliyordu. Bu noktaya gelinceye kadar 3-4 defa Windows kurmak zorunda kaldım bayağı zamanımı almış oldu yaşayarak bayağı bir tecrübe kazandım.
Pardusu geliştiricilere diyeceğim şu ki, kurulum sihirbazı gözden geçirilmeli, UEFİ kurulumunda Windowsu görmeyen GRUB ön yükleyicinin sorunu giderilmelidir.Diğer kullandığım linux dağıtımı GRUB 2.0 versiyonu kullanmış bir sıkıntı olmadı.
Bu süreçte sorunu aşmam için yardımcı olan Arif beye çok teşekkür ederim. İzah ettiği bilgiler ışığında Pardus GRUBU da uyarladım Windows ve diğer linux dağıtımını şu an Pardus GRUB u üzerinden açabiliyorum. Çok teşekkür ederim.

2 Beğeni

Üşenmedim bir takım tespitlerimi ve tecrübelerimi paylaştım. Pardusu geliştirenlere de mesaj içeriyordu. Ama olumlu veya olumsuz bir bildirim alamadım.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.