Unknown Chipset hatası alıyorum

Merhaba arkadaşlar,
Bugün bilgisayarıma pardus yüklemeye çalıştım, masaüstü ortamına girmeyi denedi fakat giremedi ben de direkt gui üzerinden yükledim. Pardusa girerken “nouveau unknown chipset” hatası alıyorum ve masaüstüne erişemiyorum, siyah ekran ve sol üstte yanıp sönen bir cursorda kalıyor. Birkaç dağıtımda da aynı sorunu yaşadım. Çözümünü hala bulamadım bulduklarım da sorunu çözmedi, anlaşılabilir ve detaylı şekilde açıklayabilir misiniz çözümünü? (anlamakta zorluk yaşayabiliyorum)

Sistemim: i5 10300H, UHD 630 | 4GB GTX 1650 (GDDR6), RealTek ALC285, Realtek RTL8822CE 802.11ac, SAMSUNG PM991 M.2

Bu tip taleplerde donanım bilgilerinizi yazmanız lazım.

Selamunaleyküm
sistem özelliklerini yazabilirmisiniz
eğer tam bilmiyorsanız
siyah ekrana geldikten sonra ctrl+alt+f3 e basarak terminale gidin kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin
sonra sudo apt-get install lshw
sonra lshw -short yazın uzun bir şey gelecekolabilirse onun fotoğrafını atbilirmisiniz olmazsa
lshw -businfo bunun fotoğrafını atın

birde bu hatayı alan çoğu kişide karnel düşük gelebiliyor
Pardus 19 Kernel Yükseltme Kılavuzu - Pardus Yardım Masası Bilgi Bankası - Pardus Belgeler burdan karnel de yükseltmeyi deneyebilrsiniz

sanırım hatayı buldum gibi öncelikle karnel yükseltmeyi deneyin olmassa nvida sürücüsün yüklemeyi denesiniz çünkü nouveau denen şey nvida için geliştirilen açık kaynaklı bir sürücüymüş
https://nouveau.freedesktop.org/ kaynak

driver gtx1650

https://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/430.09/NVIDIA-Linux-x86_64-430.09.run

karnel yükseltme olmadıysa siyah ekrana geldikten sonra ctrl+alt+f3 e basarak terminale gidin kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

sudo apt-get purge nvidia*  
sudo reboot 

yeniden başlatınca terminale gene girin ve şu kodu yazın biraz işkence gibi olacak ama malesef
wget https://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/430.09/NVIDIA-Linux-x86_64-430.09.run
sonra
sudo chmod +x ./NVIDIA-Linux-x86_64-430.09.run
son olarak
sudo ./NVIDIA-Linux-x86_64-430.09.run
En son yüklendikten sonra yeniden başlatırsınız

bir önceki kodu tekrarlamak için klavyeden üste basarak uzun ismi yazmanıza gerek kalmaz
anlamadığınız bir şey olursa sorabilirsiniz ben nvida kullanmadığım için bundan ilerisine gidemedim

üzgünüm bilmiyordum, hemen ekleyeyim

dostum yazdım, ayrıca Pardus masaüstüne erişemediğim için şuan Windows 10’dayım

dostum cevabın için çok çok teşekkür ederim, kernel update yapmak sorunumu direkt çözdü. Ama nvidia ayarlar uygulamasına giriş yapmaya çalıştığımda tepki alamadım, büyük ihtimal kernel update’ten sonra ayrıca ekran kartı sürücümü de güncellemeliyim galiba. Debian kurarken bu sorunu yaşıyordum şimdi debiana dönsem bu hatayı bu şekilde çözebilirim galiba, her ikisinin tabanı debian’dı ve sorun aynıydı. Galiba şuan sadece debian’ın kendi tabanından bu güncelleme işlemini yapmalıyım. Tekrardan cevabın için teşekkürler bayadır bundan dolayı başım ağrıyordu :slight_smile:

1 Beğeni

Yardım edebildiysem ne mutlu
tekrar debaine geçeceksiniz herhalde ama benim bildiğim debainde böyle direk karnel güncellemesi yok bir kaç kodla önce karneli depodan bulup sonra yüklüyorsunuz
ve bence pardus veya debain hagisini kurarsanız kurun nvidanın kendi sitesinden driverleri yüklemeniz sistemi daha iyi yapar
bunla depodaki karnel listesini bulursunuz
sudo apt-cache search linux-image
size uygun olan hangisi ise sudo apt-get install karnel_ismi deyip yükleyebilirsiniz(debain için)

Backports deposundaki NVIDIA sürücüleri de sağlıklı diye biliyorum. Sadece 1 veya 2 sürüm geriden geliyor. Hem kurulumu da daha basit.

evet hazır bir script olarak yok apt ile yükleyeceğim sanal makine üzerinden denedim ve kernel güncelleyebildim bu şekilde, debiana geçtikten sonra nvidia’dan indireceğim driver’ı. Tek istediğim şey bu hatayı aşarak masaüstüne erişmek, bu yüzden kernel update gerekiyor :confused:

yani ben amd için backports deposundan güncelleme yapmayı denedim sitem güncellemsinden sonra bilgisayarı bazı kütüphane çakışmalarından dolayı açamadam, nvida için durumlar farklı olabilir emin değilim

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.