USB biçimlendirme [USBnin küçük boyutta kalması ]

usb 32 gb olması gerekli olduğu halde 32 mb gözüküyor çözümüne baktım ama hepsi windows cmdde diski seçip formatlamış bunu linuxte denedim 2 .resimdeki uyarıyı aldım yardımcı olabilirmisiniz
Ekran görüntüsü_2021-01-03_01-15-46
Ekran görüntüsü_2021-01-04_13-03-18

Yanlış resmi atmışım benim sıkıntım usbim normal boyutundan çok küçük gözüküyor bu durumu windows cmd komutları ile terminalden halletmişler ama ben bunu denediğimde 2 resimdeki uyarıyı alıyorum.
Ekran görüntüsü_2021-01-04_12-59-16
Ekran görüntüsü_2021-01-04_13-03-18

USB’nin Bölümlendirme tablosu içine ISO yazdırıldığında değişebiliyor. Bu yüzden tekrar oluşturmanız lazım.

1. Gparted uygulamasını yükleyin: sudo apt install gparted
  2. Uygulamayı açıp USB’nizin olduğu cihazı seçin
  3. Aygıt > Bölümlendirme Tablosu Oluştur seçin ve MBR veya GPT seçeneğini seçin.
  4. Düzelen usb’deki boş alanı Sağ tıklayıp > Yeni diyerek bölüm oluşturun ve fat32 veya ntfs olarak formatlayın.

İşlem tamam.

Hayır olmuyor aygıttan bölümlendirme tablosu yapıyorum ama yapmıyor yine ayrılmamış diyor yeni diyip bölüm oluşturacağım zaman aygıttan bölüm oluşturun hatası veriyor.

Şu komut ile USB’nizin bölümlerini silip tekrar deneyin: (/dev/sdb yerine USB’nizin yolunu girin.)

sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdb bs=32k count=1

Ekran görüntüsü_2021-01-04_16-43-15

komutun başına sudo ekleyin.

tamam sudoyu ekleyince oldu ama usbnin boyutu hala normalinden daha küçük gözüküyor 36GB olması gerekirken 32MB gözüküyor usb gitti mi tamamen acaba

dd komutundan sonra gparted ile tekrar bölüm oluşturmayı denediniz mi? USB’niz gitmez merak etmeyin.

dediğim gibi oldu ama yine aynı ondan sonra gparted uygulamasından yaptığımda şu hatayı veriyor;
/dev/sdb aygısında hiç bölümlendirme tablosu bulunamadı

Yeni bir bölümlendirme tablosu oluşturmak için
Seçmeniz gereken menü öğesi ;
Aygıt → Bölümlendirme Tablosu Oluştur

oysaki bölümlendirmeyi yapıyorum.
Not: olayı telefona takip biçimlendirmek aklıma geldi ve takıp oradan biçimlendirdim oldu gibi şuan daha kullanmadım bigisayarda ama telefonda normal boyut gözüküyor.

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.