USB içinden Appimage uzantılı dosya/program çalıştıramıyorum

Selamlar,

Elimde aşağıda fotoraflarını görebileceğiniz, usb içinden pardus/etap programında çalıştırmak istediğim AppImage uzantılı bir içerik var. İçeriği masaüstüne kopyalarsam sorunsuz çalışırken, usb içinden çalışmıyor ve özellikler/izinler kısmında da değişiklik yapmak istersem de izin vermiyor. Bunu Öğretmen hesabında deniyorum. Bu sorunu çözebilmek mümkün mü ? Desteğiniz için şimdiden çok teşekkürler.

“Dosyayı bir program gibi çalıştırmaya izin ver” seçeneğini aktif edip tekrar deneyebilir misiniz?

Emin bey seçeneği tıklıyorum ama ona da izin vermiyor. zaten fotoğraflarda görebilirsiniz.

Dosyayı çalıştırılabilir yapıp, bulunduğu klasöre sağ tıklayıp uçbirim(terminal) açarak:

./dosya-ismi.AppImage

Bu şekilde çalıştırmayı dener misiniz?

Not: Dosya ismini yazarken TAB tuşuna basarsanız ismin geri kalanını kendisi tamamlar, yani:

./dosy
<TAB BASTIK>
./dosya-tam-ismi.AppImage
1 Beğeni

Teşekkürler Emin bey, fotğraftaki ‘erişim engellendi’ ile karşılaşıyorum.

Başına sudo komutunu da ekleyerek deneyebilir misiniz?

sudo ./a.AppImage

Eğer bu şekilde çalışırsa, sudo chmod +x a.AppImage komutunu kullanıp üzerine çift tıklamayı yeniden deneyebilir misiniz?

1 Beğeni

Selamün Aleyküm
USB belleği takıp içine girdikten sonra uçbirimde(terminal) mount komutunu çalıştırıp çıktısını burada paylaşabilir misiniz?

Oktay bey teşekkürler, aşağıdaki ekran görüntüsünde olanlar geldi karşıma.

@korkmaza herhangi bir depolama birimi sisteme bağlandığında noexec seçeneği ile bağlandığında, o depolama birimindeki dosyalarda çalıştırma izni dahi olsa dosyalar çalıştırılamaz. Acaba öyle bir durum mu var diye komutun çıktısı istemiştim ama sorun görünmüyor.

1 Beğeni

fuse kurulu değilse appimage çalışmayabilir.

1 Beğeni

maalesef bi sonuç alamadım.

Selamün aleyküm hocam
Usb içerisinden çalıştırdığınızda aldığınız hatanın ekran görüntüsünü tekrardan atabilir misiniz?

konuyu eba üzerinden bakmaya karar verdim, ilk paylaştığım resimlerdeki gibi kalıyor, her hangi bir işlem hatası almıyorum. Teşekkürler.

Konu Etap olduğu için resmi kanallardan hata bildirimi yapmanız daha uygun olur.

1 Beğeni

ben de oraya bakmaya karar verdim, teşekkürler.

Dosyanın bulunduğu dizinin içine girip ls -l çıktısını paylaşabilir misiniz?

sanırım konu etap/eba engeli ile alakalı konuyu oradan çözmeye çalışıyorum. teşekkürler.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.