USB Mikrofon Algılama Hatası

HyperX Quadcast 2 mikrofon kullanıyorum. Daha önce Windows işletim sistemi kullanırken sorunsuz bağlantı kurabiliyordum ama Pardus 23 Gnome sürümüne geçtikten sonra mikrofonu algılama sorunu yaşıyorum. Yeni gelen güncellemeyle birlikte 23.1 Gnome sürümüne yükselttim ama sorun düzelmedi.

İnternetten biraz araştırma yaptım bir sonuca ulaşamadım. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim, yardımcı olabilir misiniz?

Dip not: Windows (Standart USB) + macOS (Type-C) işletim sistemlerinde denedim çalışıyor ama Pardus üzerinden algılamıyor.

Bugün ses giriş(mikrofon gibi) ve çıkışlarını(hoparlör, kulaklık) gibi ister usb’li isterse audio jack bağlantılı olsun, bilgisayarın algılayıp algılamadığını gösteren bir sayfaya rastladım.

Bu da burada dursun belki lazım olur diye paylaşmak istedim. Synaptic Paket Yöneticisi’nden Pulseaudio paketini kurduktan sonra

pactl list short sinks

veya

pactl list sinks short

komutlarından birini girince bilgisayarın şu anda çalıştırdığı ses çıkış(output yazan) aygıtlarını görebiliyoruz.

Şimdi aşağıdaki komut ile ses giriş(input yazan) kaynaklarına bakalım:

pactl list short sources

*** Çalışmayan bir ses donanımı varsa yukarıda paylaştığım bağlantıdaki talimatları kullanarak çalıştırmayı deneyebileceğiz. Elimizde daha güçlü bir çözüm önerisi oldu artık. :building_construction: :construction_worker_man: :construction_worker_woman:

Çıktılarda en sağda Suspended gibi bir metin varsa bu, donanımın şu anda çalışmadığını gösterir. Yukarıdaki bağlantıya tıklayıp orada anlatıldığı gibi ses giriş veya çıkışlarından hangisini kullanmayı istiyorsak onu varsayılan(default) yaparsak istenilen ses aygıtımız bundan sonra çalışacak. Şurada da varsayılan nasıl yapılır bahsettik: Ellesmere Hdmi Audio yu nasıl varsayılan yaparız? - Ismail-Emre-Arikan tarafından #2

Ayrıca pactl komutunun kullanım kılavuzu şurada vardır: pactl: Control a running PulseAudio sound server | pulseaudio-utils Commands | Man Pages | ManKier

Diğer Yöntem İse

Biraz araştırınca aynı model değil ama aynı markanın Cloud 2 usb kulaklık modeli için pavucontrol paketi ile çalıştırıldığını gördüm.

Synaptic Paket Yöneticisi’nden pavucontrol 'ü aratın, kurulum için işaretleyin ve kurun.
Veya Uçbirim uygulamasını açın:

sudo apt install pavucontrol

yazın ve enter tuşuna basın. Kurulumu onaylamak, evet demek için e tuşuna basın ve kurulumun tamamlanmasını bekleyin.

Pavucontrol 'ü kurduktan sonra Uçbirim uygulamasını açın.

pavucontrol

yazın ve enter tuşuna basın, paket çalıştırılacak.

Eğer açılmadıysa pulseaudiocontrol yazın ve tekrar enter tuşuna basın. Belki yanlış tarif etmiş olabiliriz.
Usb mikrofonunuzu takın.

Giriş cihazları( Input devices ) menüsünde sizin mikrofonunuz var mı diye aratın.

1 Beğeni

USB’den bağlanıyorsa kendisine ait özel bir sürücü gerekebilir, ses jakından bağlanan cihazlarda daha verimli çalışırsınız. HyperX gördüğüm kadarıyla Linux’u desteklemiyor, Windows ve Mac için sürücü sağladığı için oralarda çalışıyor olabilir. Böyle durumlarda bir donanım alırken Linux desteği olup olmamasına bakılabilir.

Nasıl oldu bilmiyorum ama artık mikrofonu algılıyor.

1 Beğeni

Dün güncellemeler gelmişti. Belki o güncellemelerle beraber yeni donanım sürücüleri eklenmiştir.

USB ile çalışan çoğu cihaz, sadece Pardus’ta değil tüm linux dağıtımlarında sorun çıkarabilir. Çünkü bu tür cihazları üreten firmalar, daha çok windows desteği ile üretirler. Bu nedenle bu tür aygıtlarda linux ortamında çok fazla sorun geribildirimi alıyoruz.

Sorununuzun çözülmesine sevindik. Son iletinizi “çözüldü” olarak işaretleyin.
Düzeltme: Zaten başka bir ileti için çözüm demişsiniz. Tamam o zaman güle güle kullanın.

2 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.