USB Sürücülerinde Sorun Var

Arkadaşlar merhabalar.

Lütfen acele etmeden okuyun. Elden geldiği kadar açıklayıcı olmaya çalışacağım.

Şu anda kullandığım dizüstü biraz eski, win7 ile gelmişti, DDR3 bellekli ve intel core 2 işlemcili. Bu bilgisayara Pardus’u kuramadım. USB’den bir türlü başlatamadım. Alternatif USB hazırlayıcılar da işe yaramadı.

Bunun üzerine masaüstü bilgisayarıma geçip HDD’sini ona taktım ve fakat siyah ekranda USB’den data okunamadığına dair alt alta error yazıları akmaya başladı.

Çok eskiden kalma bir masaüstü bilgisayarım var. İntel E2160 işlemcili 2x1GB DDR-2’li. Bu defa dizüstünün HDD’sini buna taktım ve kurulum başarılı şekilde gerçekleşti. Tekrar dizüstüne geri taktığımda gerekli ayarlama ve güncelleştirmeleri yaptım. Buraya kadar bir sorun olmadı.

Ancak dizüstü bilgisayarın yeri iyi değil. Bu yüzden rahat çalışamıyorum. Daha rahat yerdeki;
Gigabyte 970ADS-3 model
AMD FX-6300 işlemcili
DDR-3 8+4GB ram
Özelliklerdeki bilgisayarıma taktım, açıldı. Çalışabiliyorum.

Buraya kadar tamam mı?

Evimde internet yok. Bu nedenle telefonumun internetini USB Kablosuyla bilgisayara paylaştırıyorum.. Ancak telefonumun USB kablosunu taktığımda ne dosya yöneticisinde görünüyor; ne de interneti açınca interneti görüyor. Telefondaki USB internet paylaşımı düğmesi titriyor. Bazen hiç tepki vermiyor.

Bu Anakartın USB sürücüleri ya da donanımı sıkıntılı arkadaşlar. Windows tarafında da sorunsuz çalışacağı sürücüyü zor buldum. Kendi sürücüleri ile çalışmadı.

Yardımcı olabilir misiniz? Şu an sorunsuz bilgisayardan (dizüstü) yazıyorum. Şayet sorun çözülürse bunun HDD’sini ana makineme bağlayıp oradan çalışacağım.

Teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: Bu sorunlu bilgisayarda diğer linux dağıtımlarında genellikle sorun yaşamadım.

Çözdüm arkadaşlar. Çözümü okuduğum siteyi maalesef kaybettim, chrome geçmişe kaydetmemiş.

Önce terminali açın.

Aşağıdaki kodu çalıştırın:

sudo gedit /etc/default/grub

Açılan betik sayfasında şu satırı bulun:
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

İki tırnağın arasına şu ifadeyi yazın: “iommu=soft”

Yapılmış hali: GRUB_CMDLINE_LINUX=“iommu=soft”
Gedit betik sayfasını kaydedip çıkın.

Tekrar terminalden şu komutu verin:

sudo update-grub

ve

exit

diyerek çıkın.

Bu kadar. Benim sorun çözüldü.

Özgür ve güzel kullanımlar.

3 Beğeni

Arkadaşlar merhabalar.

Sorun tekrar ortaya çıktı. En son kullandığımda birşey yoktu. Ancak son kullanımımda güncelleştirmeleri kurmaya karar verdim ve güncelleme yöneticisi vasıtasıyla tüm güncellemeleri kurdurdum. Aradan bir-iki gün geçti. Şimdi sistemimi Pardus ile başlattığımda fotoğraflarımı aktarmak için telefonumu bağlamak istedim. Ancak başarılı olamadım.

Dosya yöneticisinden telefonumu bağlamak istediğimde kurzor devamlı dönüyor fakat bağlanmıyor:
Ekran görüntüsü_2022-08-29_12-17-31

Testleri sürdürmek için bu kez telefondan USB internet paylaşımını aktif ettim. Sistem tepsisinde internet bağlantısını gösteren ikon sürekli dönüyor ve belli aralıklarla ağ yok hatası veriyor:

Ekran görüntüsü_2022-08-29_12-15-18

Ekran görüntüsü_2022-08-29_12-16-21

Daha önce editlediğim grub dosyasının içeriğinde bir değişme yok sanırım; iommu=soft ibaresi hala duruyor.

Yanlış tahmin etmiyorsam bu sorun güncelleştirme sonrasında başladı.

Yardımcı olursanız sevinirim.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.