Uygulama nasıl yüklenir

Merhaba ben pardusa yeni başladım herhangi bir uygulama yüklediğimde dosyalar çıkıyor uygulamayı bulamıyorum şaka gibi yardımcı olurmusunuz.

Hangi uygulamayı kurmak istiyorsunuz? Kurduğunuz uygulama otomatik olarak kendi kategorisine kısayolu atması gerekiyor. Xfce için; Sol alt menüdeki kategorilere bakınız veya altındaki kutucuğa uygulama adını yazın listede çıkması gerekiyor.

öncelikle yardımın için saol uygulama derken mesala örnek veriyorum googleyi indirdim masaüstünde gözükmüyor ara çubuğundan yazıyorum çıkmıyor indirilenlerde var ama hep dosya kendisi yok,atom diye kod editörü indirdim oda aynı şekilde ne yapabilirim.

1 Beğeni

İndridiğiniz dosya deb uzantılı ise örnek olarak aşağıdaki gibi kuruluyor:

Google Chrome - Download the Fast, Secure Browser from Google linkindeki deb seçeneği ile chrome indirin.
indirdiğiniz dizine girerek terminal açın ve aşağıdaki komutları sırayla çalıştırın:

sudo dpkg -i google-chro*
sudo apt -f install

Atom depoda mevcut: (Depolarda bulunan uygulamaları kurmak için örnek)

sudo apt install atom

Kurulumlar bittikten sonra programlar ait oldukları kategoride otomatik atılır.
Sol alt menüdeki internet kategorisinden chrome’a, geliştirici sekmesinden atoma ulaşabilirsiniz.

4 Beğeni

Merhaba Kaan Bey. Sadece dediğiniz şekilde mi uygulamalar kuruluyor? Kurulumları yaptım. Mesela Steam ve Visual Code’yi kurdum. Kurarken sudo dpkg -i google-chro* tarzında girince bazı hatalarla karşılaşıyor. Sonra apt -f olanı giriyorum uygulama yükleniyor ve sorunsuz çalışıyor. Bunlarda sıkıntı olur mu?

sudo apt -f install komutu bağımlıklıkları yeniden kuruyor. Sorun yok.

1 Beğeni

Sağolun Kaan Bey. Teşekkürler.

Merhaba,
Az evvel Teamviewer 12’nin deb dosyasını indirip belirttiğiniz komutları uygulamama rağmen mağazadaki 13 versionunu kurdu. Benim teamviewer ücretli lisansım 12’de olduğu için 13 işime yaramıyor. 12’yi tekrar kurmak istediğimde ise hatalarla karşılaşıyorum.

Yardımcı olabilir misiniz?

pardus@x301:~/Masaüstü$ sudo dpkg -i teamviewer_12.0.93330_i386.deb
dpkg: uyarı: teamviewer:i386, 13.2.13582 sürümünden 12.0.93330 sürümüne düşürülüyor
(Veritabanı okunuyor … 177546 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Paket açılacak: teamviewer_12.0.93330_i386.deb …
Removed /etc/systemd/system/multi-user.target.wants/teamviewerd.service.
Paket açılıyor: teamviewer:i386 (13.2.13582) üzerine (12.0.93330) …
dpkg: uyarı: eski ‘/var/log/teamviewer13’ dizini silinemedi: Dizin boş değil
dpkg: bağımlılık sorunları yüzünden teamviewer:i386 paketi yapılandırılamıyor:
teamviewer:i386 şuna bağımlı: libasound2.
teamviewer:i386 şuna bağımlı: libxtst6.

dpkg: teamviewer:i386 paketi işlenirken sorun yaşandı (–install):
bağımlılık sorunları - yapılandırılmadan bırakılıyor
Tetikleyiciler işleniyor: desktop-file-utils (0.23-1) …
Tetikleyiciler işleniyor: mime-support (3.60) …
Tetikleyiciler işleniyor: hicolor-icon-theme (0.15-1) …
İşleme sırasında hatalarla karşılaşıldı:
teamviewer:i386

İlk olarak kurulu olan sürümü kaldırın sonra 12.sürümün kurulumunu yapın.

1 Beğeni

Kodla yazılımı kaldırmama rağmen olmuyordu, Gdebi ile kaldırıp 12 versionunu kurdum. Şimdi ise sürekli güncelleme buluyor. Güncellemeyi görmezden gel seçeneği deaktif. Öneriniz var mı?

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.