Uzaktan Başka Bilgisayara Bağlanma

Evet bir yönden haklısınız. MEB filtresi neredeyse her konuda önümüze sıkıntı çıkarıyor.

Lakin bildiğim kadarıyla Alpemix yerli bir yazılım. MEB’in ona izin verip diğerlerine izin vermemesinin sebebinin güvenlik amaçlı olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple pardus ekibi, bu konuda ciddi ihtiyaç var, bize çok talep var, biz yerli bir yazılım üretiyoruz dediğinde meb filtresinde buna izin verirler diye düşünüyorum. Bu yüzden MEB ile iletişide olarak yeni bir program yazılması dedim.

Pardusa geçmek isteyenlerin de uzaktan erişim desteğine ciddi ihtiyaçları oluyor. O yüzden öyle bir cümle kurdum. Düşüncem yanlış da olabilir bilmiyorum.

2 Beğeni

vpn açıp meb filtresini geçmeyi denediniz mi?
ben psiphon ile vpn header temizliyordum eskiden oluyordu :slight_smile: header’a meb.gov.tr yazardım.

VPN’ler meb filtresinde bir ara işe yarıyordu ama sonradan onları da engellediler diye biliyorum. Bir ara bayağı bakmıştım vpn’lere ama hiçbiri işe yaramamıştı.
Dediğiniz usulü bilmiyorum. Açıkçası nasıl yaptığınızı da tam anlayamadım. En son ne zaman denemiştiniz?

Merhabalar,

Öncelikle belirttiğiniz durumu MEB sorunu olarak pas geçmemek gerekir. Pardus ve diğer Debian tabanlı işletim sistemleri için uzak erişim uygulaması geliştirilmesinin güzel bir adım olacağını düşünmekteyim.

Bu konuda DWService hem açık kaynak olması hem de pek çok özelliği (Uzak Masaüstü, Dosya Aktarımı, Shell, Log vb.) içerisinde barındırması sebebiyle iyi bir temel olabilir. Bildiğim kadarıyla DWService’in Pardus üzerinde kurulumunda hızlıca düzeltilebilecek bazı hatalar mevcut. Pardus ekibinden veya konu hakkında bilgili gönüllü arkadaşlardan destek alarak DWService üzerinden bahsettiğiniz türde bir uygulama geliştirebiliriz.

Ayrıca bu geliştirilen uygulama dış sunuculara ihtiyaç duymadan MEB ağı içerisinde kendi sunucularında çalıştırılabilir, bu sayede MEB filtrelemesinden de etkilenmeden kullanılabilir düşüncesindeyim.

1 Beğeni

Zoom muhtemelen engelli değildir diye düşünüyorum. Zoom’da diğer programlar kadar verimli olmasa da uzak masaüstü kontrolü var. Onu deneyebilirsiniz.

Ekran paylaşımı yapıldıktan sonra izleyicilerde uzak kontrol için izin isteme seçeneği çıkıyor. Ekran paylaşımı yapan kişi de onaylayınca ekran kontrolü veriliyor.

1 Beğeni

Zoom meb filtresinde çalışıyor evet. Zoomda uzaktan erişim olduğunu bilmiyordum. Az önce denedim ama uzaktan erişimi çok zayıf, çok tıkanıyor, bayağı yavaş hareket ediyor.

Diğer programlardan çalışan çıkana kadar karşıdakinin tam kontrolü eline alması değil de, sadece izlemesi olarak kullanılabilir. :+1:

1 Beğeni

Sanal bir sunucu kiralayıp OpenVPN kurabilirsiniz. Bu şekilde sorunu çözebileceğinizi düşünüyorum.

Hocam hergün bağlanıp da buradan iş yapmıyoruz. Ücretli yapacak olsak alpemixe ücret öder süresiz bağlanırız zaten. Biz ücretsiz bir yöntem arıyoruz.

1 Beğeni

Kendi telefonunuzu bağlayın

Bu da mümkün, bunu da yaptık ama bunlar geçici çözümler.

İnternet paketimin olmadığını düşünün. Veya ağ üzerinden bağlı yazıcı için uzaktan destek istediğimi.

Milli Eğitime bildirirseniz bir sonuç ortaya çıkmaz mı?

Hocam bu bildirmeyi ben yaparsam, güvenlik sebebiyle yapılmaktadır deyip ret cevabı verecekler. Bu çok açık. Bazen ilçeyi arıyorum bir şey sormak için. Verdikleri cevap aklıma yatmıyor. Yanlış olabilir verdikleri cevap diye MEBİM’i arıyorum. Kayıt oluşturalım diyor. O kayıt ne olacak diyorum. İle iletilecek, oradan ilçeye iletilecek, ilçe cevap verecek diyor. Ben zaten ilçenin cevabını yeterli bulmadığımdan arıyorum, neyse deyip kapatıyorum.

Bireyselden yapılan böyle başvurular, az ilerden geri dönüyor.

Bu yüzden yukarıda şu ifadeleri kullanmıştım:

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.