Veri Tabanı Seçimi

Merhabalar;
Yeni Pardus kullanıcısı olarak windows bağımlılığından kurutlmayı amaçlayan bir eğitimciyim. yıllardır kullandığımız C# + ASP.net + Access i bir kenara bırakıp java öğrenmeye başladım.

Pardus üzerinde ve java ile uyumlu çalışan veritabanı hangisini kullanmalıyım.

Masaüstü ve web programlamalarında kullanmak için sizce hangisi?
Biraz araştırma yaptım fakat karar verme noktasında kararsız kaldım!
MySQL diyen de var Oracle diyen de Derby diyen de

Aslında bahsettiklerinizin tamamı Linux dağıtımlarında çalışan sistemler. Ek olarak Postgresql i de sayabiliriz. Genelde büyük kurumlarda Postgresql’e doğru bir geçiş var. Türksat’ın Postgresql için yönlendirmesi mevcut. E-Devlet altyapısında kullanılıyor. Yine Türksat tarafından yazılan ve birçok büyük kamu kurumunda kullanılan EBYS yazılımında (Belgenet) diğer veritabanlarıyla da çalışabilmesine rağmen önerilen Postgresql. Postgresql geliştiricilerinden birinden yurtdışında 50 TB’a kadar büyük veritabanlarını Postgresql ile yöneten kurum/firmalar olduğunu duymuştum.
Yine Sağlık Bakanlığı’nın yeni projelerde Postgresql kullanma kararı aldığını ve personele bununla ilgili eğitim aldırdıklarını biliyorum.
Küçük sistemler için çok farketmeyecektir ancak yönetilmesi gereken veri miktarı arttıkça bahsettiklerinizden bazıları yeterli gelmeyecektir.
Amaç çocukların hızlıca girişebileceği,veritabanı için çok fazla zaman harcamadan yazılıma odaklanabileceği Access dengi hafif bir şey ise Derby veya Sqlite olabilir.
İyi çalışmalar.

Burada asıl amacım öğrencilere büyük projeler yaptırmak değil. Önemli olan mezun olduklarında en azında. Bir veritabanı ve Java kullanarak masaüstü ve Web projeleri geliştirebilmelerinin mantığını öğretmek. Tabi sonrasında da devam ederlerse bu sektörde sorun yaşamayacakları programları göstermek. Söylediğiniz veritabanı hakkında hiç bir bilgim yok destek konusunda yazılı veya görsel materyalde sıkıntı yaşar mıyım?

Access, veri tabanı sunucusu gerektirmediği için ilk kurulum zahmeti yoktur. benzer mantıkla çalışan SQLite veya derby gibi gömülü veritabanlarını kullanmanızı tavsiye ederim. hangisinin olduğu çok önemli değil. benim tavsiyem SQLite. çünkü hemen hemen tüm diller tarafından destekleniyor. Derby tavsiye etmem çünkü sadece java ve java tabanlı diller ile kullanılabiliyor.

Cevaplar için teşekkür ederim. Uzunca bir araştırmadan sonra şöyle bir yöntem geliştirmeyi düşünüyorum. Üstatların fikirleri önemli; Masaüstü uygulamalar için sqlite, Web uygulamaları için mysql kullanmak…

Masaüstü uygulamalar için de Web uygulamaları içinde Java kullanarak!
Sizce ne kadar doğru?

1 Beğeni

Merhaba,
Naçizane tavsiyem, bu tür kalıplara girmektense, her iş için uygun aracı kullanmanızdır. SQLite, MySQL, PostgreSQL, hatta yeri gelince key/value veritabanları (Mongodb ya da Redis gibi) dahi kullanmanız gerekebilmektedir. Tüm bunlar linux ve pardus tarafından desteklenmektedir. Bu tamamen ihtiyaçlarınıza yönelik bir seçimdir. Uygulamanızı planlarken veritabanını seçmeniz gerekir.

İyi çalışmalar

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.