Veyon yazılımı hakkında.

Merhabalar,
Veyon adlı yazılımı (https://veyon.io/) deb paketi üzerinden kurduğumda veyon-master’de kuruluyor. Öğrenci bilgisayarlarında bu yazılımın kurulmasını istemiyorum. Kaldırmak istersem paket içinde bulunan bütün yazılımlar kaldırılıyor. Sadece veyon-master’ı kaldırabilir miyim? Ek olarak depoda veyonun isim değiştirmeden önceki hali (italc) var, yeni versiyonu depoya eklemeniz mümkün mü?
Teşekkür ederim.

Selamün Aleyküm
@Yunusemre, bu yazılımın veyon-master ve veyon-student veya veyon-master ve veyon şeklinde 2 ayrı paket halinde depoya ekleyebilir misiniz acaba?
Bu sorunu önceden ben de yaşamıştım. Mevcut cihazın yapılandırmasını etkiliyor. Öğrencilerin kurcalamasına imkan sağlıyor.
Selametle…

1 Beğeni

Bu depoyu ekliyorum fakat güncelleme yapmak istediğimde aşağıdaki hatayı alıyorum.

Aynı: 1 http://depo.pardus.org.tr/pardus onyedi InRelease
Aynı: 2 http://depo.pardus.org.tr/guvenlik onyedi InRelease          
Yoksay:3 http://ppa.launchpad.net/veyon/stable/ubuntu disco InRelease     
Hata: 4 http://ppa.launchpad.net/veyon/stable/ubuntu disco Release
 404 Not Found
Paket listeleri okunuyor... Bitti
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'veyon-ubuntu-stable-disco.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
E: 'http://ppa.launchpad.net/veyon/stable/ubuntu disco Release' deposunda Release dosyası yok.
N: Böyle bir depodan güvenli bir şekilde güncelleme yapılamaz, bu nedenle depo devre dışı bırakılmıştır.
N: Depo oluşturma ve kullanıcı yapılandırması hakkında ayrıntılı bilgi için apt-secure(8) rehber sayfasında bulunabilir.

Eklediğiniz ubuntu depolarını silin. Download Veyon linkinden debian stretch olan sürümü indirin. İndirdiğiniz dizine girip terminal açın ve aşağıdaki komutları sırayla uygulayın:

sudo apt update
sudo apt -f install 
sudo dpkg -i veyon_4.1.5-debian-stretch_amd64.deb
sudo apt -f install 

20’ye yakın bilgisayarın bulunduğu bir labım var. Her güncellemede hepsi için bunu yapmak istemiyorum. pssh ile sudo kullanmanın da bir yolunu bulamadım henüz.
Depolarda bulunmayan veyon gibi yazılımlar için PPA ekleme istiyorum fakat denediğim hiçbir PPA deposunu ekleyemedim. Pardus’ta PPA eklemenin bir yolu yok mudur?
İlginiz için teşekkürler.

How To Add Launchpad PPAs In Debian Via `add-apt-repository` Command ~ Web Upd8: Ubuntu / Linux blog linkini inceleyebilirsiniz.

Gönderdiğiniz linkteki adımları daha önce yapmıştım. Eğer sizin denemenizde sorun çıkmadıysa tekrar deneyeyim. 17.4 dde kullanıyorum, siz hangi masaüstü ortamında denediniz?

Her iki arayüzde de denedim sorun olmadı.

Selamün Aleyküm
wget https://keyserver.ubuntu.com/pks/lookup?op=get&search=0x49ABD150D5D0DCC6 -O anahtar.key | sudo apt-key add anahtar.key

sudo rm /etc/apt/sources.list.d/veyon-ubuntu-stable-disco.list.save

sudo nano /etc/apt/sources.list.d/veyon-ubuntu-stable-disco.list
komutundan sonra çıkan tüm yazıları silin ve şunu yazın.
deb http://ppa.launchpad.net/veyon/stable/ubuntu xenial main deb-src http://ppa.launchpad.net/veyon/stable/ubuntu xenial main
Sonra sırasıyla CTRL + O | Enter | CTRL + X tuşlarına basın.

sudo apt update

Sonra veyonu kurmayı tekrar deneyin.

Teşekkür ederim, kaan beyin bahsettiği işlemleri tekrar uygulayınca depoya bağlantı kurabildim teşekkür mesajı yazmayı unutmuşum kusura bakmayın.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.