Virtual kullanımında hata

Virtualin son versiyonunu indirdim bağlılık sorunları aldım. Daha sonra depodan kurdum. Depoda da bu hatayı veriyor. Forumda birkaç yöntem buldum denedim ama işe yaramadılar.
Bu sorunun temeli nedendir? Nasıl çözülür?

Ekran görüntüsü_2021-06-21_00-50-51

Etiket:
NS_ERROR_FAILURE (0x80004005)
modprobe vboxdrv

1 Beğeni

Selamunaleyküm
Normalde eğer virtual box’ı terminalden yüklediğinizde size karne için ek paketler de yükletiyor örneğin kernelin image, headers ve kbuild paketleri. eğer bunlar aynı versiyonda değilse veya yüklenipte grupta yüklenenden farklı bir karnelle açılmışsa hata verebiliyor

dpkg -l | grep linux

bunun çıktısına bakarak kurulan paketlerin aynı mı yoksa farklı versiyonlarda mı yüklenimiş bakılabilir bazen yükleme yaparken en yüksek versiyonu yükleyebiliyor o da sorun çıkartabilir onu da sysnaptic paket yöneticisinden uygun versiyonları indirip kurtulabilirsiniz
resim
mesela
en son virtual box’ı silip tekrar yüklerseniz karnelle ile ilgilisye sorun inşallah çözülür ama bios ile ilgilsye onu bilmiyorum

1 Beğeni

Selamunaleyküm,

Hatada belirtildiği üzre sudo yetkileriyle komutu girince sorun bende çözüldü.

2 Beğeni

Selamün Aleyküm
sudo modprobe vboxdrv komutunu çalıştırıp tekrar deneyebilir misiniz?
Komut hata çıktısı verirse burada paylaşabilirsiniz.

Ek olarak simge takımınızın adı nedir acaba? :sweat_smile:

1 Beğeni

Kernel headers yüklü değil gibi gözüküyor.

sudo apt install linux-headers-$(uname -r)

komutu ile yükleyip daha sonra;

sudo modprobe vboxdrv

komutunu çalıştırabilir misiniz ?

2 Beğeni
[sudo] password for bc1428: 

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti      
E: linux-headers-4.19.0-14-amd64 paketi bulunamadı
E: 'linux-headers-4.19.0-14-amd64' ifadesine eşleşen herhangi bir paket bulunamadı
E: 'linux-headers-4.19.0-14-amd64' düzenli ifadesini içeren herhangi bir paket bulunamadı

Buyrun hocam tüm bilgiler burada mevcut.
İcon paketini Telegramdan özelden size ilettim :slight_smile:

Bu komutu denemiştim. “modprobe diye komut yok” tarzı bir hata vermişti. Bende Qemu kurdum. Virtual’dan daha kullanışlıymış. Hız olarakta daha avantajlı, sadelik açısındanda :slight_smile:

sudo apt update && sudo apt full-upgrade -yq komutu ile sistemi güncelleyiniz. Bilgisayarı kapatıp yeniden başlatınız. Daha sonra kernel headers yükleyiniz.

sudo modprobe vboxdrv

3 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.