Virüs programına gerek varmı?

virüs proğramı hk. Gönderisinden tartışılmaya devam ediliyor:

Bence de Linux ta virüs programı gereksiz sistem kaynağı tüketimi demektir, yani gerek yok.

1 Beğeni

Virüs programına ihtiyaç varsa Pardus Mağazada Comodo bulunmakta.

1 Beğeni

Comodo gibi sahipli bir yazılıma çok gerek yok. ClamTk oldukça iyi iş görüyor.

1 Beğeni

Linux işletimlerinde bilgisayarınıza giren bir virüsün aktif olarak çalışması için o sizin bizzat çalıştırmanız gerekiyor. Örneğin bir fotoğrafın ardına gizlemiş bir virüsü fotoğrafı tıklamak sureti ile virüsü aktif hale getiremezsiniz. Çünkü virüs aktif olması için “çalıştır” komutuna ihtiyacı vardır. Bir fotoğraftaki izniniz sadece okuma veya yazmadır. Fotoğrafı ya okursunuz yada fotoğrafı yazarsınız. (yazmaktaki kastımız fotoğraf üzerindeki düzenleme hakkınız). Fotoğraf dosyasında çalıştır komutu olmadığı için beraberinde gelen virüs aktif hale gelmeyecek ve size zarar veremeyecektir. Bu fotoğraf olabileceği gibi herhangi bir belge olabilir.

Bu anlamda en büyük tehlike bilgisayarınıza yükleyeceğiniz programlar olabilir. Çünkü programın yüklenebilmesi için çalıştır komutuna ihtiyacı vardır. Ancak yüklediğiniz programlar da ilgili linux dağıtımın paket yöneticilerinden yükleme yapıyoruz. Burada ki programlar zaten kontrol edilmiş ve güvenli programlardır. Buradan virüs gelme şansı yoktur.

O yüzden gerek Pardus olsun gerekse başka bir dağıtım olsun virüs programına ihtiyaç yoktur.

Hatta dipnot olarak şunu söyleyeyim. Windows altında virüs bulaşan önemli dosyalarımı ben linux altında kurtarıyorum.

4 Beğeni

pardus vb linux distroları çok abartılıyor.
linux sisteme zarar veren virüslerden etkilenmez ama casus yazılımlardan bal gibi etkilenir.
hayatlarında bir kere msfconsole,msfvenom kullanmamış kişiler antvirüs gereksiz der ama dikkatli bir kullanıcı iseniz pek sorun olmaz(her dosyayı açmayan,her maile bakmayan vs vs) ama her ihtimale karşı bir antivirus bulundurmakta yarar var.

1 Beğeni

Siz hangi antivirüs yazılımını önerirsiniz?

1 Beğeni

kaptantr, antivirüsler geçilebiliyor.
normal bir antivirüs kullanıp dikkatli olursanız daha iy olur.
ben linuxta dikkatli olduğum için sadece malware block dns kullanıyorum (virüslü siteleri, saldırı yapan ip numaralarını engeller.) ayrıca tarayıcımda avira safe browser var sizede tavsiye ederim.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.