Visual Studio ile pardusa yazılım geliştirilir mi?

Arkadaşlar ben daha önce vbnet ile bir uygulama hazırlamıştım, bu uygulamayı pardus ile çalışacak şekilde windows üzerinden debug edebilir miyim ?

1 Beğeni

Visual Studio ile geliştirdiğiniz uygulamalar aslında sadece Windows’a hastır.

Nitekim Windows’un .NET Core adı verdiği cross-platform tabanıyla .NET uygulamalarını Linux ve Mac’te de çalıştırmak mümkün.

Visual Basic için mümkün mü bilemiyorum ama C# için şuradan yardım alabilirsiniz:
(Sol taraftan Linux’u seçip dağıtım olarak Ubuntu 16.04’ü seçebilirsiniz. Pardus için de aynıdır.)

Bundan daha iyisi ise direk cross-platform olan Java, Qt (C++) ve benzeri dilleri kullanmaktır. Gelecekte artık tek bir platforma geliştirmek olayı yok.

2 Beğeni

Teşekkürler, yol yakınken java öğreneyim ben en iyisi :slight_smile:

Barış bey merhaba
java’dan önce python daha iyi olacaktır.
Saygılarımla…

Aslında ilk hedefim, dokunmatik ekrana yazı yazmak için kalem aracı yapmak. Windows için visual studioda Wpf formu var onunla kolaylıkla kalem uygulamaları yapılabiliyor. Ürerilen kalem araçları ile çok kaliteli yazı yazılıyor. Bunu pardus için yapabileceğim wpf gibi bir form var mı? Kodların Python veya java olmasının aslında önemli değil benim için, bir şekilde öğrenirim artık.

Python da turtle modülünü incelemenizi öneririm

Bir zaman “Mono” vardı. Visual Studio kullanan C# developer’lar için geliştirilen.
https://www.monodevelop.com/

Bu development devam ediyor ama ne kadar başarılı bilemiyorum.

Muhtemel az sayıda takipçisi var.

Kolay gelsin…

Dipnot: Python ve Java en iyi seçenekler gibi görünüyor.

Qt’de grafik işleme kütüphaneleri bolca mevcut ayrıca dokunmatik arayüzler için de bolca destek mevcut.

Qt ve QML’e bakabilirsiniz. ETAP Uygulamaları QML ile yapılmıştır mesela. Githubdan incelenebilir.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.