vsftpd anonymous upload/download kurulum

Selamün Aleyküm,

FTP server kurmak istiyorum. Client’lar şifre ve user olmadan login olup anonymous modda upload/download yapması gerekiyor.

Linux’de uzman değilim. internette araştırdım vsftpd daha popüler gördüm. Kurulumu yaptım download kısımında problem yok ancak upload sırasında sürekli hatalar alıyorum.

Bu konuda öneri ve yardımlarınızı paylaşabilir misiniz?

Teşekkürler.

2 Beğeni

Aleyküm Selam
Öncelikle sırf sizin iletinizi okuduktan sonra cevap verme isteği uyandı ve foruma dahil oldum :smiley: . Kademe kademe gidelim isterseniz

Öncelikle root olalım
öncelikle vsftpd yi yükleyelim;

anonymous kullanıcıların istediği gibi upload yapabilmeleri için /srv/ftp/ dizinin tüm izinlerini açalım grubunu değiştirelim

ne olur ne olmaz conf dosyalarının yedeğini alalım. ( benim başım çok yandı :smiley: bundan )

nano /etc/vsftpd.conf
komutu ile conf dosyası oluşturalım

listen=YES
anonymous_enable=YES
write_enable=YES
anon_upload_enable=YES
anon_mkdir_write_enable=YES

dosyamızı kaydedip çıkalım

servisi yeniden başlatıp durumuna bakalım

şimdi de deneme yapalım
öncelikle /srv/ftp nin altına bir dosya atıp dosyayı windows tan çekeceğim

ftp://ip-adresiniz ile tarayıcıdan girip dosyayı indirebilirsiniz

hadi birde yükleme yapalım

ben upload için mobaxterm kullandım terminalden de yapabilirsiniz veya fillezilla gibi araçlarda kullanabilirsiniz

anonymous kullanıcısı ile login olacağız şifre kısmı gelecek cancel diyip yola devam edin

ve upload ediyoruz

büyük ihtimal siz dosya yolunun izinleri ile alakalı bi sıkıntı olabilir.

5 Beğeni

Cevabınız için teşekkürler Ergün Bey,

En son söylediğiniz gibi benim problemim klasör izniyle alakalı da olabilir. Kurulumu yapmak için çok farklı paketler kurup makinayı çorba yapmış olabilirim.
PC’ye format atıp tekrar Pardus yükleyip burada yaptığınızın aynısıyla tekrar deneyeceğim.

Teşekkürler.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.