Wayland ve Xorg

Wayland ve Xorg hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Bence Wayland, gittikçe artan dokunmatik ekranlı cihazlar için oldukça güzel bir destek sunuyor. Geçenlerde artık ömrünü doldurmuş bir Windows tablete Debian kurmuştum ve dokunmatik ekranı algılamamıştı ama Wayland sayesinde sanki algılanmış gibi GNOME kullandım.
Şu anda GNOME dışında çok fazla benimsenmemiş gibi duruyor Wayland. Bunda yeni olmasının da büyük payı olduğunu düşünüyorum.

Xorg ise uzun bir zamandır aramızda ve bence dokunmatik olmayan ekranlarda uzunca bir süre daha kullanmaya devam edeceğiz. Kararlılığı çok güzel. KDE, XFCE gibi popüler ve alışık olduğumuz masaüstü ortamları Xorg ile çalışıyor.

GNOME’u sevmediğim için günlük hayatta hep Xorg kullandım ama XFCE Wayland’e geçerse seve seve kullarınırım.

1 Beğeni

xorg ile alakası yok.sürücü sorunu vardır.
Ben xfce kullanıyorum.Dokunmatik ekran çalışıyor.
Gnome windowsdan bile fazla aşırı ram harcıyor.

2 Beğeni

Olabilir. GNOME, XFCE ve KDE’yi aynı anda kurup denemiştim. GNOME’a geçince düzgün çalışmasından dolayı Wayland’e bağlamıştım çünkü GNOME on Xorg ile açınca da kararlılığı çok azalıyordu.
Muhtemelen benim cihazıma özel bir durumdur.

1 Beğeni

İncelemek isteyenler için

adresinde kapsamlı bilgi verilmiş ve karşılaştırma yapılmış.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.