WEKA Veri madenciliği ve makine öğrenme uygulaması

Merhabalar,
Weka (Downloading and installing Weka - Weka Wiki) programının linux sürümü mevcut. Sıkıştırılmış dosyayı indirdim ve dosyayı açtıktan sona

java -jar weka.jar

komutunu kullandım. Fakat aşağıdaki hatayı aldım. Weka programını kurmak konusunda başka bir yol var mı? Teşekkür ederim.

java.lang.reflect.InvocationTargetException
at java.base/jdk.internal.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke0(Native Method)
at java.base/jdk.internal.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke(NativeMethodAccessorImpl.java:77)
at java.base/jdk.internal.reflect.DelegatingMethodAccessorImpl.invoke(DelegatingMethodAccessorImpl.java:43)
at java.base/java.lang.reflect.Method.invoke(Method.java:569)
at weka.gui.SplashWindow.invokeMain(SplashWindow.java:306)
at weka.gui.GUIChooser.main(GUIChooser.java:92)
Caused by: java.lang.NoClassDefFoundError: no/uib/cipr/matrix/Matrix
at java.base/java.lang.Class.forName0(Native Method)
at java.base/java.lang.Class.forName(Class.java:467)
at weka.core.WekaPackageClassLoaderManager.forName(WekaPackageClassLoaderManager.java:198)
at weka.core.WekaPackageClassLoaderManager.forName(WekaPackageClassLoaderManager.java:178)
at weka.core.ClassDiscovery.find(ClassDiscovery.java:247)
at weka.gui.GenericPropertiesCreator.generateOutputProperties(GenericPropertiesCreator.java:542)
at weka.gui.GenericPropertiesCreator.execute(GenericPropertiesCreator.java:639)
at weka.gui.GenericPropertiesCreator.(GenericPropertiesCreator.java:167)
at weka.core.WekaPackageManager.refreshGOEProperties(WekaPackageManager.java:1504)
at weka.core.WekaPackageManager.loadPackages(WekaPackageManager.java:1429)
at weka.core.WekaPackageManager.loadPackages(WekaPackageManager.java:1305)
at weka.gui.GenericObjectEditor.determineClasses(GenericObjectEditor.java:172)
at weka.gui.GenericObjectEditor.(GenericObjectEditor.java:242)
at weka.gui.GUIChooserApp.(GUIChooserApp.java:707)
at weka.gui.GUIChooserApp.createSingleton(GUIChooserApp.java:175)
at weka.gui.GUIChooserApp.main(GUIChooserApp.java:1729)
… 6 more
Caused by: java.lang.ClassNotFoundException: no.uib.cipr.matrix.Matrix
at java.base/jdk.internal.loader.BuiltinClassLoader.loadClass(BuiltinClassLoader.java:641)
at java.base/jdk.internal.loader.ClassLoaders$AppClassLoader.loadClass(ClassLoaders.java:188)
at java.base/java.lang.ClassLoader.loadClass(ClassLoader.java:525)
… 22 more

Merhabalar tekrardan
Yukarıdaki seçenek olmayınca aşağıdaki siteden yükledim.

Buradan yüklemek sorun yaratır mı? Güvenlik sorunu olur mu?

sudo apt update
sudo apt install snapd
sudo snap install snapd
sudo snap install weka

Snap Store’dan kurulan programlarda daha düşük performans elde ediliyor ve normal kurulumdan daha fazla alan kaplıyor, ama çalışan bir alternatif.

Normal kurulumda Java kullanırken Wiki’de linkli olan java binaryleri (Azul’s 64-bit OpenJDK Java VM 17) kullanmak gerekmektedir. Dizin içindekileri çıkardıktan sonra ./weka.sh ile kurulum yapabilirsiniz.

1 Beğeni

Merhabalar,

Aşağıdaki konuyu biraz açabilir misiniz? Nasıl yüklenir?

Teşekkür ederim

Normal kurulumda Java kullanırken Wiki’de linkli olan java binaryleri (Azul’s 64-bit OpenJDK Java VM 17) kullanmak gerekmektedir. Dizin içindekileri çıkardıktan sonra ./weka.sh ile kurulum yapabilirsiniz.

Merhabalar, Wiki’de yazanın aynısını söylediğimi düşünüyordum, fakat linklenen şeyde direk .sh dosyası üzerinden açılıyormuş, şimdi denedim.

Kısaca Linux sürümünü indiriyoruz, Arşiv Yöneticisi (veya unziplemek için kullandığınız başka utility) ile açıp bir klasöre çıkartıyor, ardından açtığımız klasöre terminalde gidip ./weka.sh yaptığınızda, veya weka.sh dosyasına sağ tıklayıp Program olarak Çalıştır diyince program direk açılıyor.