Wi-Fi ile bağlanılan interneti Hotspot olarak paylaşmak XFCE'de mümkün mü?

Herkese merhaba. Ben Wi-Fi ile bir ağa bağlanıyorum fakat bu ağı bilgisayarımdan paylaşmak istiyorum, Windows 10 kullanırken yapabildiğim gibi. Forumda birkaç araştırma yaptım ancak çözümü maalesef bulamadım. Bu adreste bulunan bağlantıdan “supported interface modules” kısmında bu seçeneği mümkün kıldığı söylenen “AP” seçeneği gözükmesine rağmen bir türlü başlatamadım:

wiphy index: 0
	max # scan SSIDs: 4
	max scan IEs length: 2257 bytes
	max # sched scan SSIDs: 0
	max # match sets: 0
	RTS threshold: 2347
	Retry short limit: 7
	Retry long limit: 4
	Coverage class: 0 (up to 0m)
	Device supports RSN-IBSS.
	Supported Ciphers:
		* WEP40 (00-0f-ac:1)
		* WEP104 (00-0f-ac:5)
		* TKIP (00-0f-ac:2)
		* CCMP-128 (00-0f-ac:4)
		* CCMP-256 (00-0f-ac:10)
		* GCMP-128 (00-0f-ac:8)
		* GCMP-256 (00-0f-ac:9)
		* CMAC (00-0f-ac:6)
		* CMAC-256 (00-0f-ac:13)
		* GMAC-128 (00-0f-ac:11)
		* GMAC-256 (00-0f-ac:12)
	Available Antennas: TX 0 RX 0
	Supported interface modes:
		 * IBSS
		 * managed
		 * AP
		 * AP/VLAN
		 * monitor
		 * mesh point
		 * P2P-client
		 * P2P-GO

Ayrıca bu bağlantıdaki yolları da denedim ancak bir sonuç çıkmadı, ne zaman böyle bir ağ yaratsam, ona bağlanmak zorunda kalıyorum ve bu esas Wi-Fi bağlantısını kesiyor. Sizce bunun bir çözümü var mı?

Esenlikler.

Şu kodu uygular mısınız?

sudo nmcli device wifi hotspot ssid Hotspot-Wifi password Ab.12345

Hotspot-Wifi adını siz kendinize göre düzeltin.
Ab.12334 şifreyi de kendinize göre düzeltin.

Eğer komut yok hatası alırsanız, sudo apt install nmcli ile ilgili paketi yükleyin ve tekrar deneyin.

sudo nmcli device wifi hotspot ssid deneme1 password 1234567890
Device 'wlp7s0' successfully activated with 'd180201f-3829-4150-9d89-c54ea540a8af'.
Hint: "nmcli dev wifi show-password" shows the Wi-Fi name and password.

Hocam kod çalışıyor ancak ağ panelinden bu oluşturduğum “deneme1” ağına bağlanıyorum ve maalesef herhangi bir hotspot paylaşımı mümkün olmuyor.

linux dünyasının bence genel bir eksiği bu durum windowsta kolay bir şekilde paylaşım mümkün iken linuxta kırk takla atıyorsun ortada birşey yok pardus geliştiricileri pardus için özel programlarını geliştirmeye başlamışken bu konuya da el atılsa mükemmel olur. pardus internet paylaşım uygulaması ismi de hazır :slight_smile:

Evet kesinlikle, önemsiz bir ihtiyaç gibi duruyor ama lazım olunca pek bir zorlanıyorsun. Terminal ya da grafik arayüzlü bir hotspot yönetici eklentisi hiç de fena olmaz. :grinning_face_with_smiling_eyes:

1 Beğeni

kablolu bağlanmışsanız paylaşılabiliyor diye biliyorum. Windowsta da öyle

Hayır hocam, Wi-Fi ile bağlanılan interneti Windows 10’da paylaşmak mümkün. Kendim bizzat test etmiştim.

Hocam Selamünaleyküm
Bunun için bir uygulama yazılmış: bu GitHub adresinden Assets başlığı altından .deb indirip, kurup bu uygulama üzerinden deneyebilir misiniz hotspot paylaşmayı?

Selamlar.

Sudo komutu ile uygulamayı çalıştırıp arayüzdeki seçenekleri sayfada söylendiği gibi aktive ettim ancak bu hatayı alıyorum:

ERROR: Your adapter can not be a station (i.e. be connected) and an AP at the same time

Maalesef olmadı :frowning:

1 Beğeni

Merhabalar;
Linuxta aynı wifi interface ile hem internet bağlantısı sağlanıp hemde hotspot paylaşımı mümkün değil diye biliyordum. Fakat windowsta mümkün olduğunu görünce linuxtada olabilir diye düşünmekteyim. Sizin interface aynı zamanda hem istasyon hemde ap modunu aynı anda çalıştıramıyor mesajdan anlaşılan bu.

1 Beğeni

Hocam sorunuzun cevabını tam karşılamıyor fakat ucuz yollu ikinci bir usb wifi adaptor ile çok kolay çözüm sağlayabilirsiniz bu soruna. Bir tanesi internet bağlantısını sağlar. Diger adaptor hotspot olarak paylaşır.

Evet hocam büyük ihtimalle öyle yapmak durumunda kalacağım. Şu an elimde TP-Link WN727N modelinde bir Wi-Fi adaptörü var. Enes Boğaz hocamızın attığı GitHub adresindeki eklentiyle çalışıp çalışmadığını kontrol ederek tekrardan buraya yazarak güncelleyeceğim.

Fakat gerek Linux komünitesinin gerekse de Pardus yetkililerinin bu sorunu harici çözümlere başvurmadan çözebilecek bir yol bulmalarını dort gözle bekliyorum.

2 Beğeni

Arkadaşlar harici bir adaptör takarak hotspot bağlantısını yapabiliyorum. Ancak dahili donanımda yazılımsal destek Windows 10’da olduğu gibi şu an yeterli değil. İlginiz için teşekkürler.

2 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.