Widgetci - Win/Linux/Mac için Widget uygulaması

Merhabalar.

Masaüstünüzde widget kullanmak için farklı programları mevcut. Windows için başarılı denebilen Rainmeter, linux için ise hayli karışık conky.

Uzun süredir linux kullanan biri olarak Windows’tan Linuxa geçince Rainmeter’i aramıştım. Çünkü conky pek karışık geldi.

İki uygulama da kendine has eksikliklere sahip. Biri sadece windowsta, diğeri ise kullanıcı dostu değil.

Bu iki uygulamanın da eksiklerini düşünerek hem Cross-Platform, hem widget yapımı kolay, hem kullanımı kolay, kullanıcı dostu bir uygulama yapmaya karar verdim.

İşte bu uygulamanın ilk safhaları tamamlandı ve sizlerin kullanımına hazır sayılır. Bu yüzden ilk olarak nadide Pardus cemiyeti olan sizlerle paylaşmak istedim.

###Widgetci###
Kullanılan taban: Qt5.9 (C++)
Widget geliştirme: (C++ ile desteklenebilir QML+JavaScript)

Github adresi: GitHub - eminfedar/widgetci at dev-unstable

İstediğiniz gibi Widget geliştirebilir, Bug reportlayabilir, İstekte bulunabilir, Destek çıkabilirsiniz.

Özellikle C++ bilen dostlar direk uygulamaya geliştirme yapabilirler :slight_smile:

Teşekkürler.

7 Beğeni

Ellerinize sağlık emekleriniz için teşekkür ederim, benim de çorbada tuzum olsun diye Java çalışıyorum, umarım bir gün ben de bir yazılım geliştirip Pardus a armağan edebilirim.

1 Beğeni

Merhaba @eminfedar bey, kullandığınız platformu Qt 5.7 ve üzeri şeklinde editlerseniz, katkı sağlamak istediğiniz kesimi artırabilirsiniz.

Qt Cpp qml javascript python karışımlı advanced örnek kod arıyorsanız, ETAP ın bütün bizim tarafımızdan yazılmış programları öyle.

İyi çalışmalar.

2 Beğeni

Neden 5.7 versiyonunu tercih ediyorsunuz? 5.9 LTS sürüm ve daha güncel. Bir sebebi var mıdır? @Yunusemre

1 Beğeni

Android gibi düşünün qt 5.7 yi kullanan daha çok cihaz var, en günceli kullanmak shared library kullanan bir uygulama için hedef kitlesini ve kullanım senaryosunu daraltır.

2 Beğeni

Hocam güzele benziyor. Şimdiden ellerinize sağlık.
Ben bu programlama ya yeni başladım sayılır. Biz bu programı nasıl kullanabiliriz şuan?
Allah razı olsun

@KaptanTR Birkaç gün sonra inşallah Windows ve Linux için kurulabilir paketler yayınlayacağım, oradan indirip kurabilirsiniz.

Eğer hemen kaynak kodundan derleyip çalıştırmak isterseniz, Qt 5.7 ve üzeri sürümlerin bilgisayarınızda kurulu olması gerek.

Qt 5.7.1 indirmek için: https://download.qt.io/archive/qt/5.7/5.7.1/ (Windows için indirecekseniz mingw yazan linki seçmenizi öneririm.)

Programlamaya yeni başladıysanız Python(direk ürün elde edeyim isterseniz) veya C(eğer işin mantığını kavramak isterseniz) iyi bir başlangıç olur.

Bu program ise C’nin nesne yönelimli ve daha gelişmiş versiyonu olan C++'ta yazıldı.

1 Beğeni

Hocam sağolun şuan bilgisayar yanımda değil, o yüzden bakamayacağım, bir sorum daha olacak bu QT ne işe yarıyor?

Pardus ta Qt (5.7.1) platformu edinmek için

sudo apt install qt5-default

Yeterli.

Selamlar.

2 Beğeni

Görsellestirme için.
Terminal ekranında çalışsan uygulamalar var ya, üstüne mouse ile tıklayamıyoruz, görsel olarak özellikleri yok falan filan. Bir de görsel olarak işlem yapabildiğimiz uygulamalar var, kullandığımız bir çok program gibi. O yüzden kullanılıyor.

1 Beğeni

@eminfedar eline sağlık, bir şeylerin üretilmesi çok güzel oluyor :smile: Kaynak koddan kuramadım, sabırsızlıkla çıkartacağın kurulabilir halini bekliyorum :smile:

2 Beğeni

Hocam son bir sorum olacak, acaba nasıl yazdığınız bu programları " .deb " olarak kaydediyorsunuz?

@KaptanTR En basitinden “Debreate” diye bir uygulama var onunla yapabiliyoruz. Veya terminalden de paketlenebiliyor.

“How to make deb package” diye aratırsanız ingilizce kaynaklar bolca mevcut :slight_smile:

Düzenleme: Aslında bu forumda da pardus için deb paketleri hazırlama gibi bir rehber yazılabilir. Geliştiriciler kendi paketlerini hazırlayabilmesi için.

Ufak bu tarz rehberler sistemin geleceğini baya etkiler. Çünkü bir şeyler yapmak isteyen insan çok, ne yapacağını bilen ise az. @Yunusemre

2 Beğeni

Teşekkürler, Allah razı olsun hocam

1 Beğeni

Hocam kusura bakmayın son demişim ama aklıma gelip duruyor. Hem bana cevap yazmış olursunuz hemde belki meraklılar da vardır forumda onlarda okur inceler bilgilenirler.
Bu QT de Python dili de yazılabilir mi?
Bu kodlar sadece QT ile mi görselleştirilebilir?
Teşekkürler, saygıyla

Farklı konularla ilgili sorular için yeni konu açarsak daha faydalı olacağı kanaatindeyim. Hem bu konu dağılmamış olur, hem de aynı soruyu soracaklar başlıklara bakarak içerisinde cevabının olduğunu anlamış olurlar :slight_smile:

1 Beğeni

https://wiki.python.org/moin/PyQt

2 Beğeni

Hocam uygulama bitti mi? İndirilmeye hazır mı?

Paketleme işlemi kaldı. Birkaç sorunum var düzeltip yayınlayacağım inşaallah.

1 Beğeni

İlk sürümün 64-bit Linux için .deb paketi yayınlandı.

Widgetci 1.0.0: GitHub sayfasından indirin

Kurulum:

sudo dpkg -i widgetci_1.0.0_amd64.deb;
sudo apt-get install -f;

Bu arada ana gönderiyi tekrar düzenleme olsa fena olmazmış. Uygulama güncellendikçe başlığı ve ana konuyu güncelleyebilirdim :slight_smile: @Yunusemre

Geri bildirimlerinizi bekliyorum. Bir sorun ve sıkıntıda mutlaka geri dönüş yapabilirsiniz. GitHub kullanıyorsanız “Issue” açabilirsiniz.

Not: Saatin yazı tipini widget’e sağ tıklayıp “Edit” diyerek font.family satırından değiştirebilirsiniz.
Not2: Bir sonraki güncellemede Türkçe desteği de eklenecektir.

2 Beğeni