Windows 10 & Pardus GRUB Yerine Windows Bootloader

Merhaba. İlk öce konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim. Normal kullandığım sistem Windows 10 fakat yazılım amaçlı Linux sistemlerini kullanıyorum. Bir de Pardus sistemini denemek istedim. Her şey güzel fakat GRUB bootloader benim pek hoşuma gitmiyor. GRUB yerine Windows gömülü bootloader kullanamaz mıyım? EasyBCD programını denedim fakat çalışmıyor. Hard Disk MBR tipinde ve sistem Legacy. Destekler için şimdiden teşekkürler.

Selamün Aleyküm
Bir arkadaşımla aynısını denedik. Fakat Microsoft, Windows’un önyükleyicisinin yapısını değiştirmiş.
Normalde sistem açılmadan hangi sistemin açılacağını sorar öyle devam ederdik.
Ama şimdiki yapıda, Windows kendisini tamamen açıyor sonra hangi sistemi açacağını soruyor. Eğer Windows dışı farklı bir sistem secerseniz, sistemi kapatıp seçtiğiniz sistemi açmaya çalışıyor. Bu da çok ciddi bir zaman kaybı.

GRUB’ın yerine rEFInd kullanmayı deneyebilirsiniz.

1 Beğeni

Grub loaderi göresel bir şekle çevirebilirsiniz.
Grub Customizer ile arkaplan resmi, yazı şekli gibi her şeyi ayarlayabilirsiniz.

Kurmak için:

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer

Örnek düzenlenmiş Grub menü

https://forum.pardus.org.tr/uploads/default/1f9755adf291f304fae8319ac61cc212eb473343

1 Beğeni

Aleyküm Selam.
Evet yeni sisteme geçmek içi orijinal sistem açlıp seçiliyor. Benim için gecikmenin bir sorunu da yok. Öneriniz için de teşekkürler fakat alternatifler hoşuma gitmiyor. Nasıl yapıldığını eğer hala biliyorsanız yazabilirseniz iyi olut. Hem aklımda kalmış olur.

Güzelmiş fakat ben tamamen kurtulmak istiyorum grub yükeyicisinden.

Maalesef bilmiyorum. O zaman bayaaaa uğraşmıştık. Zaten açarken bile sorun çıkartıyordu. En sonunda vazgeçtik.

1 Beğeni

Pekala, teşekkürler.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.