Windows 10 yanına kurumsal 5 kuramıyorum. Bios ayarlarını değiştirmeme rağmen usb den başlamıyor

Lenovo ideapad 300 kullanıyorum. Kurumsal 5 kurmak istiyorum ama bir türlü usb den başlamıyor. Teknik destek aldım kurumsal 5 in başlangıç sayfasındaki mavi ekran geliyor. Bilgisayar donup kalıyor. Aynı donma sorunu Pardus 2011.2 de de var. Başka bilgisayara kurdum kendi bilgisayarıma kuramadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

merhabalar bu sabah bende linux pardus kurumsalı kurdum. Windowsunuz UEFİ Bİos mu

Kurumsal 5 için biraz Bilgisayarınızı hacklemek gerekiyor.
Windows boot manager’ı aldatmanız gerekiyor: bootmgfw.efi

1.Bölüm
cmd’yi yönetici olarak çalıştırın. EFI klasöründe değişiklik yapmak için, sisteme bağlamanız gerekiyor. Komutları adım adım uygulayın. Bilgisayarınıza atanmamış bir sürücü ismi verin ben “g” verdim.
mountvol g: /s
g:
cd EFI\

Klasörün içinde Microsoft ve Pardus klasörlerini göreceksiniz.

2.Bölüm: grubx64.efi Pardus’tan Microsoft\Boot\ bootmgfw.efi yerine kopyalayın.
Öncelikle bootmgfw.efi yedekleyin.
cd Microsoft\Boot
rename bootmgfw.efi bootmgfw_.efi
Şimdi kopyalın ve değiştirin

copy g:\EFI\ubuntu\grubx64.efi g:\EFI\Microsoft\Boot\
rename grubx64.efi bootmgfw.efi

EFI klasörünü sistemden ayırın

c:
mountvol g: /d

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Pardus GRUB’un Windows’a önyükleme yapmak için bir Windows UEFI yükleyicisi yüklemesi gerektiğini görmeniz gerekir.

Kaynak:How to get GRUB to be the default bootloader instead of Windows Boot Manager on a UEFI laptop? - Ask Ubuntu

isoyu belleğe yazmakta kullandığınız programı değiştirebilirsiniz. BIOS update deneyebilirsiniz.

Pardus kıramayinca bende ubuntu 16.04 kurdum. Ama yine bir problem var. Dual boot yaptım w10 yanına kurdum ama başlangıçta grub ekranı geliyor ama w10 yok sadece ubuntu var. Bios ayarlarına girip w10 u üst sıraya alınca Windows açılıyor ama bu sefer de grub ekranı gelmiyor. Direk Windows dan başlıyor. Başına daha önce böyle bir şey gelen varsa yardım edebilir mi? Ubuntu ile alakalı bir sorun farkındayım ama belki yardım eden olur diye yazdım.

forumda grub konusunu araştırabilirsiniz

Windows sisteminiz Uefi kurulmuş ise,anakartınızın bios giriş ayarı ile girip,ayarlarınızı Legacy olarak ayarlayın seçenekler donanım farklılıklarına göre birden fazla olabilir.
Ornekler:

  • Legacy and Ufi
  • OtherOS
  • Windows10
  • Legacy bios mode
    Üstteki seçeneklerden Legacy olacak şekilde ayarlayıp F10 ile bios’tan kaydedip çıkın.Grub ayarları kurulmuş olsada Efi sistemlerde ilk açılan 1.diskte kurulu olan açılır.Legacy normal sistemde olsa Bios Efi mode ayarında ise,yine ilk diske kurulu olan seçip onu açar her donanıma göre farklılık gösterebilir tabiiki.
    Eğerki üstteki seçenekler cevap vermez ise,alternatif olarak windows üzerinden EasyBCD sistem başlangıç ayarlarını kendinize göre değiştirebilirsiniz.(Sisteminizde önemli bilgiler var ise yedek almanız önerilir,kurtarmadiski oluşturmanız iyi olacaktır her ihtimale karşı.) Kolay gelsin.:relaxed:
1 Beğeni