Windows 10 yanına Pardus kurdum ama grup gelmiyor

Windows 10 yanına Pardus kurdum ama grup gelmiyordu bende

Cüneyt beyin şu Konudaki dediklerini aynen yaptim hiç bir sorun olmadı
Ama bilgisayarı yeniden başlatınca
Loading Operating System …
error : file '/boot/grub/i386-pc/crypto.mod ’ not found.
Enterprise rescue mode …
grub rescue>

Suanda bu ekrandan ne yapabilirim pardus usb sinden başlamayı denedim olmuyor
Pc de 1 hdd var 500 gb 2 ye böldum c ye win 10 d ye pardus kurdum pardus kurarken bağlama noktası için yeni bir bölüm oluşturdum 15 gb kurulumda da bir problem olmadı grubu kurarken sordu ve direk hdd yi seçtim ama bölümler yoktu

2 Beğeni

Pardus işletim sisteminiz hangi disk bölümüne kurduğunuzu bilmeniz gerekmektedir.
Bilmiyorsanız siyah ekranda beliren “grub rescue>” komut satırına “ls” yazıp listelenen disk bölümlerine bakarak hangi bölüme Pardus’unuzu kurduğunuzu tahmin etmeye çalışın.

Örneğin benim tahminin listelenen disk bölümlerimden “msdos2” olsun.

grub rescue> set prefix=(hd0,msdos2)/boot/grub
grub rescue> set root=hd0,msdos2
grub rescue> insmod normal
grub rescue> normal

Bu işlemlerden sonra eğer grub ekranını göremezseniz demek ki tahminde bulunduğunuz disk bölümünde bir yanlışlık var. Yeni bir seçim yapıp yukarıdaki işlemleri tekrarlayınız.
Eğer grub ekranı görürseniz, listeden Pardus’u seçip işletim sisteminizi yükleyin.
Pardus açıldıktan sonra konsol ekranı açıp “sudo grub-install /dev/sdX” komutunu çalıştırın. Buradaki sdX Pardus işletim sisteminizin yüklü olduğu bölümün genel tanımıdır. Örneğin benim Pardus işletim sistemim sda2 disk bölümüne kurulu olduğu için ben sdX yerine sda yazdım. Bunun nedeni grub herhangi bir diskin bir bölümüne değil de o bölümün MBR yani diskin ilk sektörünün başlangıç kısmına yazılır. Bu nedenle sdX yerine sda2 yerine sadece sda demek gerekmektedir. Aksi durumda ise konsol geçersiz işlem mesajını vererek sonlanacaktır.
Bu işlemden sonra herhangi bir hata mesajı almadan işleminiz tamamlanırsa grub’ınız başarıyla MBR’ye kurulmuş demektir. Eğer verdiğiniz disk tanımı yani sda doğruysa bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda ekranda grub menünüzü göreceksiniz. Aksi durumda ise yukarıda sıraladığımız adımları tekrarlayarak sonuca ulaşmaya çalışmanız gerekecektir.

2 Beğeni

Msdos ekranında = , bunları yazamiyorum ki nasıl olacak Q klavye kullaniyorum

1 Beğeni

Belirtilen tuşların hepsi yazılabiliyor. Sadece tuşları sırayla deneyiniz.

insmod normal yazdıktan sonra
error:unknown filesystem

Hatası veriyor

Diğer disk bölümünü deneyiniz. Yukarıdaki yazılanları dikkatli okuyunuz.

Bende hdd şu şekilde
1 window 10 boot
2 window 10 tamamı yani c
3 linux swap ayrılmış alan 20 gb
4 ext4 pardus
Bende burada msdos2 yaptim

ls komut çıktısının ekran görüntüsünü paylaşın. Telefondan çekerek resmini paylaşabilirsiniz.

Buyrun

Listede hd0,msdos1 — hd0,msdos2 — hd0,msdos3 — hd0,msdos5 olanlar var. Bunları sırayla deneyiniz.

Hepsinde aynı hatayı veriyor

Yazdığınız komutta hd0,msdosX yazarkan virgülmü koyuyorsunuz nokta mı? Ekran görüntüsünden nokta gibi görüyorum.

Nokta koyuyorum bulamadığım için bütün tuşları denedim olmadı internet baktım biyerde ikiside aynı işlemi görüyor diye nokta ile devam ettim

virgül (,) M tuşunun hemen sağındaki tuş sizdeki Ö tuşu (ingilizce klavye)

Buldum ama aynı hatayı verdi bende tekrardan window 10 kurup sonra pardus kurdum uzun sürdü ama sonunda oldu

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.