Windows dan Pardus'e yazici paylaşimi verme

Selamun aleyküm
windows pc den pardüse yazıcı paylaşımı nasıl yapabilirim. Samba ile bağlanmayı denedim olmadı,pardüs pc paylaşılan yazıcıları görüyor ama windows pc paylaşılan yazıcıları görmüyor. bunun hakkında bana yardımcı olurmusunuz.
TEŞEKÜRLER

1 Beğeni

Pardus 17 kullanıyorsanız ve sisteminiz güncel değilse sırayla sudo apt-get update ve sudo apt-get upgrade komutlarını çalıştınız. Yeniden yazıcı eklemeye çalışınız.

1 Beğeni

Kaan Bey ben pardüskurumsal kullanıyorum onda da yaptım güncelleme işlemini buna rağmen olmadı

1 Beğeni

Diğer windows cihazlarından paylaşılan yazıcınız gözüküyormu?
smb.conf dosyasının içeriği aşağıdaki gibimi kontrol ediniz. Eğer değilse kodları kopyala yapıştır ile değiştiriniz. sudo /etc/init.d/samba restart komutu ile yeniden başlatınız.

sudo nano /etc/samba/smb.conf 

[printers]
   comment = All Printers
   browseable = no
   path = /var/spool/samba
   printable = yes
   guest ok = no
   read only = yes
   create mask = 0700

ve

[print$]
   comment = Printer Drivers
   path = /var/lib/samba/printers
   browseable = yes
   read only = yes
   guest ok = no
3 Beğeni

kaan bey smb.conf dediğiniz dosya nasıl bulabilirim.

1 Beğeni

kök dizin > etc > samba altında bulabilirsiniz. Kaan Bey’in verdiği komut ile düzenleyebilirsiniz.

1 Beğeni

Kontrol ettim sıkıntı yok onda Kaan Beyin verdiği komutların aynısı,benim amacım yazıcıyı görmesi ama yazıcıyı görmüyor

1 Beğeni

@cuneyt.ulusoy Cüneyt bey hala bir çözüm yokmu bu yazıcı paylaşımı konusunda samba üzerinden deniyorum yine olmuyor şifre istiyor hem benim kendi bilgisayarın şifresini deniyorum hem windows bilgisayarın şifresini girmeme rağmen omuyor burda ben ne yapacağım .pardüsde bu ekran geldiğinde yazıcının bağlı olduğu pardüs bilgisayarından paylaşım seçeneklerini açıyordum windows da da aynı şeyi yapmama rağmen olmuyor…
En son yazdığımda olmuyor diye iki cihazada pardüs kurdum ama şimdi yine bir windows ve bir pardüs cihaz kullanmam lazım…Lütfen bir çözüm.

paylaşım

1 Beğeni

Kaan Bey tarafından bilgisayar ismi (KARADAYİ) farklı bir isimle değiştirilerek sorun giderildi.

2 Beğeni