Windows ile Pardus seçim ekranı hakkında

Merhaba,
Bilgisayarım Aspire V3 772G bu bilgisayarım windows 8 ile almıştım ve daha ücretsiz windows 10 a yükseltmiştim aynen kullanıyorum.
Ancak ben kendi recovery kaldırıp acronics satın alarak imaj alıp geri yüklüyorum ki windows 10 günceli koruyayım diye.
Şimdi C sürücü de 25GB bir yer açarak Pardus 23.2 yükledim ancak bende eskiden çıkardı mavi ekran bulamıyorum belki acerin kendi recorvery sildiğim için olabilir.

Böyle bir ekran bulamıyorum ESC, F8, F9, F10, F12 hepsi denedim çıkmıyor.

Şimdi bir şey buldum onu yükledim

Bunu yükledim ancak neden iki tane Pardus var?
Ortadaki nedir?
Sağdaki nedir?

Pardus açtığımda kurulumdaki gibi bir pencere geliyor bir şey mi seçmek gerekiyor bilmiyorum bekliyorum üste ve altta yazılar çıkarak açılıyor windows a alışık olduğumuz için acayip geliyor acemilik işte.

Acemi olunca basit şeyler bile çok zor geliyor.

Şimdiden Teşekkür ederim.

iki linux çıkma sebebi ortadaki pardus’un efisi, sağdaki de boot edeceği kernel. Fakat gördüğüm kadarıyla siz işleri basitçe yapmak varken biraz karışıklaştırmışsınız :slight_smile:

Pardus’u dual boot kurmak için şuradaki rehberi takip edin, ekstra bir şey yapmanıza gerek yok: Pardus 21 Dual Boot Kurulum Rehberi - Pardus Gönüllüleri

Eğer grub ekranında kalır veya sorun yaşarsanız pardus’u kurduğunuz usb’yi canlı olarak açıp Pardus Boot Repair uygulamasından grub’u kolaylıkla düzeltebilirsiniz.

1 Beğeni

Bu mesajdan sonra windows mavi ekranlı menüyü buldum windows açılışta parola giriş alanında parola girmeden Shift tuşu basılı tutarak yeniden başlattığında çıkıyormus ve bende bunu öğrenince acronics imajı yeniden yükleyip C de yeni yer oluşturup pardus sitesinde gösterildiği gibi pardusu yeniden kurdum vebir ekran geliyor pardusu başlat, ikinci sırada gelişmiş pardus, üçüncü sırada IEF bilmem ne diyor buna tıklayınca beni boot alanına götürüyor birinci sırada pardus C diski görünüyor ikinci sırada windows boot falan diyor bunu seçerek windows a giriyorum bunu üste alıp pardusu ikinci sıraya aldığımda seçim seçeneği gelmiyor.

Anlaşılan açılışta düzgün doğru seçin yapmak için neler yapılmalı öğrenmek lazım.

1 Beğeni

Pardus’a güncelleme yapmadıysanız yaptıktan sonra GRUP ekranına Windows seçeneği de gelecektir. Böylece en başta Pardus’u tutarak istediğinizde Windows’u kolaylıkla seçerek giriş yapabilirsiniz.
Eğer güncelleme yaptıktan sonra da gelmez ise GRUB Customizer diye bir program vardı onunla yapılıyor olması lazım.

Evet, pardusu güncelleme yapmıştım,
Değiniz gibi yapacağım diye rEFind kaldırdım “sudo rm -r /boot/efi/EFI/refind” komutu yazarak ve yeniden başlattım.

Önceleri aşağıdaki gibi görünürken

Ancak “rEFind” kaldırdıktan sonra aşağıdaki gibi oluştu

Pardus GNU/Linux ile Pardus açılıyor

Windows Boot Manager (on /dev/sdc2) ile Windows açıyorum

En son seçin nerede kaldı ise kapatım açtığımda yine seçin orada ve beklersem bir önceki sistem açılıyor.

Advanced Option for Pardus GNU/Linux nedir acaba? Herhalde gelişmiş dediğine göre bizim için değil gibi

Şimdi kullanılabilir oldu.

Teşekkür ederim

1 Beğeni

Üstadım burada bir sorun yok. Ben aynı bilgisayarda 3 ayrı işletim sistemi kullanıyorum sıralama 2. resimdeki gibi. Açılışta elle seçim yaparak istediğim sistemi başlatıyorum. Kullandığım bilgisayarlarda hep benzer şekilde.

1 Beğeni

İkinci resimde bende çıkmıyordu belki Pardus güncelleme yaptığım içindir bilemiyorum ama bilgisayardan bilgisayara ve insandan insana değişir herkes bu işin uzmanı değil öğrenmeye çalışıyoruz.
Atalarımız acemi ile kör bir derler.

“rEFind” açılış yöneticisini diz üstünde biz de kullanıyoruz.

OpenBSD, RedHat, OpenSuse, Manjaro vs… gibi oldukça farklı dağıtımlar kuruludur.

İki tane Pardus olmasının nedeni bir tanesi varsayılan açılış dosya sistemini (“fallback initramfs”) içerir.

Gelişmiş seçenekler diyor.

Yukarıda bahsettiğimiz kütük gelişmiş seçenekler bölümünde bulunur.

Normal açılışta sadece çekirdek tarafından algılanan birimler yüklenir. Diğeri ise her şeyi yükler.

Pardon tam anlayamadım?
Birinci seçenek ile ikinci seçenek arasındaki farkı biraz daha detay verebilir misiniz.

Linux sistemler başlamadan önce bir dosya sistemi (“initramfs”) açılışa hazırlar.

Bu başlangıç dosya sistemi /usr ya da /var gibi önemli dosya sistemlerini bağlar. Gerekli çekirdek birimlerini ve sürücüleri yükler.

Örnek olarak bilgisayarınızın ses kartı sürücüsünü yükler.

Diyelim ki bilgisayarınız açılmadı.

Gelişmiş seçenekler bölümünde varsayılan açılış dosya sistemini (“fallback initramfs”) seçebilirsiniz.

Bazen bu yöntemle bilgisayarınız açılabilir.

Gene de açılmazsa bilgisayarı çalışan bir dağıtımla açıp, chroot ile müdahale edebilirsiniz.

Örneğin geçenlerde bilgisayar açılmıyordu. Herhalde güncellemeler yarım kalmış.

Bilgisayarı Pardus çalışan ile başlattık. Kök dosya sistemini “chroot” ile değiştirip bilgisayara bağlandık.

Güncellemeler tamamlanınca bilgisayar açıldı.

2 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.