Windows tablete pardus

Merhaba arkadaşlar bios ayarlarına giremedim ama elimde hometech wi101 model tablet mevcut içerisinde orjinal windows yüklü acaba pardus yükleyebilir miyiz. veya tabletlere pardus yükleniyor mu

1 Beğeni

Elimde öyle bir tablet olsaydı deneme yapardım sizin için, cihazda bios varmıdır ? Varsa otg kablo ile usb den flash gösterme oluyorsa denemek lazım :slight_smile:

1 Beğeni

cihaz modeli ve özellikleri burda yazıyor cihazda micro usb ve normal usb mini hdm mevcut pardus iso usb bellek takip denedim ama ama biosa erişemedim…

1 Beğeni

Güç açma kapama düğmesiyle birlikte ses açma veya kapa düğmesine aynı anda basılı tutup açmayı deneyin.

1 Beğeni

Peki tablet e daha önce pardus kuruldu mu veya destekliyor mu acaba içinde ki windows u kaybedersek cihaz çökebilir içinde orjinal windows var fabrika ayarlarına döndürmek te sıkıntı olabilir…

1 Beğeni

Tablete kurmadım. Denemeden bilemeyiz :slight_smile:

2 Beğeni

Selamün Aleyküm

Bu videoyu baştan sona kadar izleyin. Son kısmında bios ekranına giriyor. Daha doğrusu videoyu çeken önyüklemeyi ekranını seçiyor siz bios menüsüne girmeyi seçip ilk önyüklenecek aygıtı(first boot drive) usb bellek olarak seçip kaydedin. Sistem çökse bile biostaki ayar sabit kaldığından ilk açılışta ilk önce usb belleğe bakacaktır. Böylece istediğiniz zaman Pardus yada windows kurulumu yapabilirsiniz.
Videode disk bölümlendirme sırasında silinmemesi gereken bölümler olduğundan bahsediyor lâkin yukarıda bahsettiğim şekilde yani her açılışta ilk önce usb aygıtından açmaya çalışacak şekilde ayarlarsanız, o bölümleri silmenizde bir sorun olmayacaktır.
Elimde cihaz olza Pardus kurulumunu videolmu anlatım yapardım lâkin cihaz yok :confused:

Selametle…

1 Beğeni

kemal bey teşekkür ediyorum. ilk videomu en kolay şekilde pardus kurulumu ve tablete pardus kurulumu hakkında video çekicem ilk deneyimlerimi forumda paylaşırım…

2 Beğeni

Klavye takıp esc, f2 vs. tuşuna basın. Yada ses+ ve açma tuşuna basarak açın.

1 Beğeni

Bende dual OS chuwi vi8 var. Biostan usb seçilemiyor. Windows ve Android ile başlatma sabitlenmiş.Ben biraz baktım. Formlarda ve izlediğim bazı videolarda ual os olmayanlarda usb seçeneği va görünüyor.
Pardusu usb ye yazdırıp grub.cfg dosyasından dil seçim menüsünü silip çalışan pardus u da en üst sıraya alınca ve windows kurtarma menüsünden usb ile başlatınca pardus açılıyor. Dokunmatik ekran yazılımı çalışan pardusta kurulu olmadığından devam edemedim.

Ancak araştırdığım ve anlayabildiğim kadarıyla bu cihazlarda kamera ve ses çalışmıyormuş wifi ise sıkıntılıimiş.

Bir formda an kernel çekirdeğini 4.bilmem kaça yükseltince daha verimli olduğunu söyleyen bir ileri vardı.

Bendekinin bir sıkıntıdan dolayı dokunmatik driverini sildim. Haliyle dokunmatik çalışmıyor. İşin kötüsü win açıkken fare ve klavyede çaloşmıyor artık. Windows kurulum usb si için boot edilemez diyor. Normal usbli klavyem olmadığından windows Kurtarma usbsini deneyemEdim

1 Beğeni

Ben teşekkür ediyorum. Ne demek :blush:
Sonuçları sabırsızlıkla bekilyorum. :blush:

1 Beğeni

Selamün Aleyküm
Sürücü güncelleme yazılımlarını deneyiniz. Belki eksik veşa hata olan sürücüleri bulabilir.
Driver Booster adlı yazılımı tavsiye ederim.
Selametle…

1 Beğeni

sürücü bulma yazılımlarına gerek yok. windowsun kendisi de tanıyabiliyor. tablet windowsla açılıyor ancak dokunmatik çalışmıyor, fare çalışmıyor klavye çalışmıyor. sürücüyü otomatik kurmuyor. sorun müdahale edemiyorum.

1 Beğeni

Tanıyamadığı için çalışmıyor zaten. Onu demeye çalışıyorum.
Eğer donanımda bir sıkıntı yoksa sorun sürücülerden kaynaklanır.

1 Beğeni

Bu konu ile ilgili olarak webde tadımlık denecek kadar bile bilgi yok gibi.

Makine: Chuwi vi8; Atom 3735 işlemci, 32gb rom, 2gb ram 8 inch,
64 bit OS destekliyor, 32bit bios, efi destekli
Donanımın neredeyse tamamı çalışmayacağı için tabletin ROM una değil USB diske kurulum yaptım.

HAZIRLIK ve İLK AÇILIŞ:
USB çoğaltıcıya klavye, fare ve Pardus 17.3 kurulum usb si taktım, açıldı.
Wifi, Bluetooth, dokunma, sensörler ve ses çalışmadı. (kameraya bakmayı unuttum).
32 GB USB 3.0 disk taktım ve kurulum denedim: Wifi tanınmadı, Grub kurulamadı.

TEKRAR DENEDİM:
Telefonu USB modem olarak ayarladım ve taktım. Kurulum USB si ile açtım, internete giriyor.
Kurulumu başlattım internete girebildiği için gerekli paketleri indirerek grub u kurdu.
Yeniden başlattım, açıldı.

DONANIM TANIMA:
Yukarıda bahsedilen donanımlar tanınmadığı için daha önce bulduğum
github sitesinde yer alan bilgileri referans alarak denemeler yaptım.

Wifi kurulumunu bahsi geçen siteden yaptım. Hata vermedi ancak herhangi bir değişiklik de olmadı.

Dokunmatik işini önce Pardus Web sayfası Destek SSS altındaki

Pardus’ta dizütü bilgisayar dokunmatik yüzeyini nasıl tıklanabilir yapabilirim?

başlığındaki yönergeleri izleyerek yaptım olmadı.

Sonra yukarıda github sitesini referans alarak denedim ancak kodların işleyişi sırasında bilmem nerede (yerel konum) dosya yada dizin yok hatası aldım (make komutunda) ve olmadı.

Bütün bu işleri yaparken tabletin şarjı hep %100 dü… derken tablet kapandı.

Galiba donanım farklı, bir ihtimal kernel, linux sürümü her neyse bahsi geçen sitedekine göre daha yeni yada OS farkı nedenlerinin en az biri başarısız sonuçlanmasında etkili oldu.

Hatırladığım kadarıyla yazdım. Ayrıntılar için süreçte not ya da ekran görüntüsü almadım. Kusura bakmayın.

Donanımların adlarını Windows aygıt yöneticisinden not edip bunların linux sürücülerini edinmeye çalışacağım. Bir ara bir rus sitesinde bişeyler gördüm gibi, önce siteyi bulmalıyım.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.