Windows10 dan Pardus'a Uzak Bağlantı

Merhaba;

Windowstan Pardus’a uzak bağlantı yapmaya çalışıyorum.

-xrdp kurulu.
-xrdp yi apt-get remove xrdp ile kaldırıp apt-get install xrdp ile tekrar kurdum
-Windows 10 dan mstsc ile bağlandığımda xorg seçeneğinde kullanıcı adımı ve şifremi giriyorum
-Uzun bir süre bekledikten login başarılı diyor ancak hata var diyip bağlanmıyor
-İki makinede aynı LAN içinde ve Pardustan windows10 makinesine Remmina ile bağlanıyorum. Yani erişim ile ilgili bir problem yok.

Windows 10 dan pardus’a nasıl uzak masa üstü yapabilirim? anydesk gibi uygulamalar ile bağlanmak istemiyorum.

1 Beğeni

Şu işinize yarayabilir:

Windows10 da vnc araçlarını kurdum. Pardusta ise vnc paketini kurdum.

vnc de ise hız kabul edilebilir. Ancak görüntü kalitesi kötü. Çalışılamaz. Yani xrdp nin tam tersi.

Sonuç olarak Windows tan Pardus a uzak masaüstü yaparak çalışmak isteyenler için Windowstaki RDP gibi performanslı bir çözüm yok.

Pardustan Windows 10 a ise Remmina gayet iyi.

Son çare Pardus’tan Pardus’a uzak masa üstünü deneyeceğim. Başarılı ise düşük profilli bir laptopa Pardus kurup, Pardus yüklü desktop makineme uzaktan bağlanırken onu kullanabilirim. Ama onu da heryere ikinci bilgisayar olarak taşımak zor olacak. Çünkü yanımda taşıdığım laptopum Windows10 ve Pardus yapmam mümkün değil.

Windows10 dan Pardus’a uzak çalışma ile ilgili hem görüntü kalitesi hemde hızı iyi olan bir çözüm bilen varsa belirtebilirse sevinirim.

Özetlemek gerekirse… Windows 10 dan Pardusa uzak masaüstü ile çalışma

xrdp: Görüntü kalitesi çok iyi, hız çok kötü. Çalışılmaz.
vnc: Görüntü kalitesi düşük. Hız iyi. Çalışılmaz.

xrdp ile bağlanabildim. Ama performans çok çok kötü. Pardus içindeki varsayılan xrdp ayarlarından mıdır? Bilemiyorum. Ama Pardus başlat menüsünün açıldığını görmek için 5 sn beklemeniz lazım.

xrdp : Kullanılamayacak kadar kötü.

Birde belirttiğiniz makaledeki vnc yi deneyeceğim.

Ek olarak belirtmek istedim:

Bağlantı kalitesi benim ortamımda çok kötü. Görüntü kalitesi çok iyi. Ancak farenin hareketleri çok yavaş vs… yani karşı ekran efektif kullanılmıyor.

Merhaba;

Biraz daha baktıktan sonra durumun firewall ile alakalı olduğunu anladım.

sudo apt install ufw
sudo ufw allow from any to any port 3389 proto tcp

Aşağıdaki sayfada bulunan adımlar yardımcı oldu

1 Beğeni

Merhaba;

Uzak masa üstü yapmaya çalışırken bazı dosyalar bozuldu Pardus login olamamaya başladı. Hiçbir sistem dosyasını kendim değitirmedim. Neden oldu anlamadım. Sadece program kurdum.

Login ekranına şifremi giriyorum. Kabul ediyor ama masaüstünü gösteremeden login ekranına geri dönüyor. Bir şey masa üstünü sildi sanki. Dediğim gibi anlamadım. Ama bence son derece riskli bir durum. Sistem dosyalarına ben dokunmadım. Sistemin bu kadar kırılgan olmaması lazım. Riskli!

Sonra; dosyalarıma nasıl ulaşacağımı bilemedim. Panik oldum. Çalışmalarım içinde kalmıştı.

piw ile USB disk oluşturdum. Pardus Çalışan ile sistemi açıp dosyalarımı harici bir diske aldım.

Daha sonra Pardus’u tekrar kurdum. Ama bu seferde dosker kurduktan sonra Pardus açılmamaya başladı. Pardus ikonu ekrana geliyor ve öylece kalıyordu.

Bana çok riskli ve veri kaybetme olasılıkları fazla geldiğinden son olarak malesef Windows10 'a geri dönmeye karar verdim.

Sedat Bey merhabalar;
Az önce konuyu okuyup Pardus üzerine xrdp kurdum. Kurulum çok kolay gerçekleşti ve hiçbir sorun ile karşılaşmadım. Xrdp ile pardusa uzak masaüstü bağlantısının kalitesi de fena değil (görüntü kalitesi çok iyi, sadece pencereleri taşırken biraz atlama oluyor, videolar tam performanslı değil ama lazım olan bir youtube videosunu açıp izleyebilirsiniz. ofis uygulamaları çok rahat kullanılabilecek durumda). Denemek isterseniz yardımcı olabilirim. Doğrudan pc ye kurulum yerine sanal ortama kurulum yapıp denerseniz daha rahat olur bence. ilgilenirseniz dönüş yapınız.
Saygılar.

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.