Wİndowsa geçiş sağlayamıyorum

Dual boot ile windows işletim sisteminin yanına pardus kurulumunu gerçekleştirdim (Rufus ile) …
Wİndowsa geçiş yapamıyorum yardımcı olur musunuz?

2 Beğeni

Merhaba

sudo bilkid yazıp orda uefi deki uuid kodunu alıyoruz.

sudo su nano /boot/grub/custom.cfg yazıp

menuentry "Windows Boot Manager" {

insmod part_gpt

insmod fat

insmod search_fs_uuid

insmod chain

search --fs-uuid --no-floppy --set=root    buraya kendi uuid nizi yazacaksınız.

chainloader (${root})/efi/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
}
  Örnet olarak :   search --fs-uuid --no-floppy --set=root DA8C-1C5E

sonrada sudo update-grub ve bilgisayarınızı yeniden başlatın

Boot-Repair Kullanabilirsiniz.

Açılışta del, esc benzeri tuşlardan birine basılı tutup biosa girip biostan açılış sıralamasını değiştirebilirsin.
Gene açılışta Fn+F8, F8 tuşuna basılı tutup çıkan listeden windowsu seçip başlatabilirsin.
Bu tuşlar bilgisayar markasına göre değişebiliyor.

Pardustan açılış sıralamasını değiştirmek için efibootmgr komutunu kullanabilirsin.

Yüklü değilse sudo apt install -f efibootmgr komutu ile yükle.

efibootmgr
BootCurrent: 0000
Timeout: 1 seconds
BootOrder: 0000,0002,0001,0003,0004
Boot0000* pardus
Boot0001* UEFI:CD/DVD Drive
Boot0002* Windows Boot Manager
Boot0003* UEFI:Removable Device
Boot0004* UEFI:Network Device

efibootmgr çıktısı buna benzer olacak.

windowsu başa almak için aşağıdaki komut gibi windowsun başında yazan sayıyı başa alacaksın.
efibootmgr -o 0002,0000,0001,0003,0004
Yeniden başlattığında windows ile başlar.

Listede yoksa pardusu yuklerken windowsun başlatıcısını silmiş olabilirsin.

GRUB’tan geçiş yapılamıyorsa ve sisteminizin bellenimi UEFI ise UEFI boot menüsünden Windows ve Pardus işletim sistemlerinin birini seçebilirsiniz.

Bende de aynı sorun var ve GRUB’tan geçiş yapamıyorum, ancak UEFI boot menüsünden Windows’a geçiş yapabiliyorum.

BootCurrent: 0000
Timeout: 2 seconds
BootOrder: 0000,0004,0002,0003
Boot0000* pardus
Boot0002* CD/DVD Drive
Boot0003* Network Card
Boot0004* Hard Drive

çıktı bu…
Maalesef windows gözükmüyor boot menüde ne yapmam gerekiyor?
(Hard Drive olabilir mi?)

Merhaba, diskleriniz GPT mi UEFI mi? Çoklu işletim sistemi kullanmadım ancak Windows diskini takıp başlangıç onarmayı çalıştırın, sabırla bekleyin. Yeniden başlatınca ikinci kere çalıştırın. Windows’u çalışır hale getirirseniz ve üçüncü taraf program kullanmaktan çekinmiyorsanız: Grub4Dos kurabilirsiniz.

Linux tarafında problem olursa aynı şekilde Pardus diskini yerleştirip kurtarma yönergelerini izleyin. Kurtarma diye seçenek yok ise konsolu açabiliyorsanız sudo update-grub yazın.

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.