Wine ile SPSS çalıştırma

Merhaba,
Ben Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesinde Araştırma Görevlisiyim. Fakülte olarak Pardus’a geçiş konusunda ısrarcı bir gayretimiz var. Bu süreçte bizim için önemli olan bir konu da Sosyal Bilimlerde yaygın olarak kullanılan ve IBM tarafından sağlanan istatistik analiz programı olan SPSS’in kullanılabilmesi. Her ne kadar bu programın Linux muadili PSPP önemli bir alternatif olsa da SPSS’in kullanılabiliyor olması da bizim için önemli. Zira post hoc testleri gibi SPSS’in bazı spesifik analizlerini yapmak PSPP altında zor oluyor. Bu noktada yarımcı olabilecek varsa çok mutlu oluruz.
Ben SPSSi Wine ile yükledim. sorunsuz yükleme gerçekleşti. Fakat çalıştırma esnasında şöyle bir uyarı adldım:
Uyarı: Login failed. Too many users logged on inet: Local Computer:0.
Daha sonra şöyle bir pencere açılıyor:

IBM developer üzerinde bu hata ile oluşturulmuş case var:

https://developer.ibm.com/answers/questions/442249/spss-25-in-wine-logon-failed-too-many-users-logged/

Başka bir forumda bu hata için şöyle bir açıklama yapılmış;
firewall not allowing Statistics to launch successfully, because it is discarding IPv4 traffic in a Dual Stack networking environment.

Bulduğunuz açıklama Windows üzerinde ZoneAlarm adlı firewall yazılımına özgü. Linux için anlamlı olduğunu sanmıyorum.
SPSS ticari bir pakettir. Açılışta lisans kontrolü yapıyor olması lazım. Wine ile bu kontrolü geçme şansı olduğunu sanmıyorum, çünkü Wine tam bir Windows sistemi emülasyonu değildir. IBM’in de bağlantısını verdiğiniz konuya cevap vermemiş olması Wine desteklemeye niyetli olmadığına işarettir.
Ayrıca, genel olarak, Wine ile ciddi iş yapmaya niyetlenmenin bir hata olduğunu belirtmek isterim. Wine, beta bile değil, experimental düzeyde bir projedir. Birkaç defa düzgün çalışır gibi görünür, sonra tüm bilgileriniz kayıtlarınız bozulabilir. Hiçbir işinizi Wine’a emanet etmeyin. Windows oyunları Linux’ta çalışsın diye geliştiriliyor sadece.

IBM SPSS Statistics Version 24 Linux destekliyormuş. linux kurulumunun nasıl olacağı ile ilgili İBM SPSS döküman hazırlamış

ftp://public.dhe.ibm.com/software/analytics/spss/documentation/statistics/24.0/en/client/InstallationDocuments/Linux/Authorized_User_License_Installation_Instructions.pdf

9 eylül üniversitesi bilgi işlem sitesindede linux kurulum dosyasını paylaşmış.
http://bid.deu.edu.tr/yazilimlar/spss-24/

2 Beğeni

Linux sürümü ile ilgili bir Amerikan Üniversitesinin web sayfasında bulduğum bilgiye göre SPSS bu sürümde grafik arayüzü yerine kod kullanmayı tercih ediyor. Bu da genel kullanım için çok verimli olmayacak gibi. Dolayısıyla şu an bu alternatif te kapandı gibi.
Kaynak: Running SPSS Jobs on Linux

Wikipedia sayfasındaki bilgiye göre SPSS 16.0’dan itibaren Linux ve Windows için ortak kullanılan Java ile yazılmış bir arayüz kullanıyor SPSS - Wikipedia Sizin bulduğunuz bağlantı IBM z/OS Linux (mainframe) için olabilir.

IBM SPSS Statistics Version 24 sürümünü 9 eylül üniversitesi bilgi işlem sitesinden indirip kurunuz normal spss
http://bid.deu.edu.tr/yazilimlar/spss-24/

Selamün Aleyküm
Sayfa açılıyor lâkin bağlantıdaki dosya inmiyor.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.