Wine Kurulumu Nasıl?

(Ali KOCA) #41

Merhaba;
Hocam daha evvel zkitap çalıştırılmıştı.

Bu konuda da anlatımı var. Forumda bulamıyorum, lakin çalıştığını söyleyen arkadaşları hatırlıyorum.

Selamlar.

(Sinan) #42

Evet bahsettiğiniz bu konuyu da okuyup incelemiştim. Benim isteğim sisteminde wine kurulu olan arkadaşlardan birinin, eklediğim linkteki Z kitabı açmayı deneyip geri bildirimde bulunması. Sorun, yaptığım kurulumdan mı kaynaklanıyor onu merak ediyorum.

(Ali KOCA) #43

Merhaba;
Bu uygulama çalışmıyor. Aynen aldığınız hatayı alıyorum.
Satıcı ile görüşme imkanı var mı?
Acaba istediği bir başka dll vs var mıdır?

(Sinan) #44

Çok Teşekkürler, dediğinizi bi sorayım.

(Cihan Boncuk) #45

siz mükemmel bir detaysınız yaa

(Mehmet Şahin YILDIZ) #46

uçbirim ile wine yükledim fakat wine ile aç komutunu göremediğim için saatlerce uğraşmıştım ama bu basit detayla sorunum ortadan kalktı. Teşekkür ederim.

Yeni başlayanların rahat ulaşması için daha düzenli bir başlıkta konuyu toplarsanız daha faydalı olabilir.

(emre) #47

sudo apt-get install wine wine64 wine32:i386 'da hata veriyor ilk ikisinde sıkıntı olmadı ama üçüncüyü yazdığımda şöyle diyor
E: /var/lip/dpkg/lock kilidi alınamadı - open (11: öz kaynak geçici olarak kullanılamaz durumda)
E: yönetim (/var/lip/dpkg/) kitlenemiyor, başka bir işlem tarafından kullanıyor olmasın.
???
çözüm arıyorum diğer kaynaklardan bulamdım fakat hatayı

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #48

Arka planda çalışan başka bir paket yöneticisi var gözüküyor. Paket yöneticisini kapatıp yeniden deneyin veya bir müddet bekleyin ve yeniden paketi kurun.

(egitimcijk) #49

ilgili kodu yazdığımda benden şifre istiyor bu şifreye ne yazmamız gerekiyor ? pardus yazdığımda kabul etmiyor

(Enes Boğaz) #50

Bilgisayarınızın açılış şifresini yazmanız yeterli.

(abdurrahman) #51

pardus 17.2 de wine nasıl kurabiliriz?
Yardımcı olurmusunuz…

(Enes Boğaz) #52

Cüneyt Bey´in dedikleri yeterli! :+1:

Saygıyla

(abdurrahman) #53

bu komutları denedim olmadı… .exe uzantılı dosyayı birlikte aç’a basıyorum wine yazıyorum çıkmıyor.

lütfen başka bir çözüm yolu varsa yardımcı olur musunuz…

Saygıyla…

(Enes Boğaz) #54

XFCE kullandığınızı varsayarak.

Konsolu açın ve sudo apt-get remove wine yazın.
Ardından ;

• Konsola sudo thunar yazın.

• Açılan dosya yöneticisinde sol üstteki (en üstteki) “Dosya Sistemi” yazan yere gelin.
    Bkz. 2

• Buradan “etc” klasörünü buyun ve girin ve ardından “apt” klasörünü bulun ve girin. Buradaki “sources.list.d” dizinine girin ve buradakilerin hepsini temizleyin (Seçin ve silin).

• Dosya yöneticisini sağ üstteki "x"e basarak kapatın ve konsala geri dönün.

• Konsola sudo nano /etc/apt/sources.list yazın. Buradaki depo adresleri aşağıdakinden farklı ise hepsini silin ve aşağıdaki depo adreslerini kopyalayıp konsola yapıştırın.

deb http://depo.pardus.org.tr/pardus onyedi main non-free contrib
deb-src http://depo.pardus.org.tr/pardus onyedi main non-free contrib

deb http://depo.pardus.org.tr/guvenlik onyedi/updates main non-free contrib
deb-src http://depo.pardus.org.tr/guvenlik onyedi/updates main non-free contrib

• Eğer Pardus 17 ve üzeri sürümler kuruluysa 2. paragrafı yazmanıza gerek yoktur.

• Bu şekilde ayarladıktan sonra uçbirimden (konsoldan) kaydetip çıkmak için
    sırasıyla CTRL+X sonra “e” tuşuna basın ve “Enter” tuşuna basın.

• Şimdi uçbirime (konsola) sırasıyla;
    sudo dpkg --add-architecture i386
    sudo apt update
    sudo apt upgrade
    sudo apt install wine wine64 wine32:i386
    sudo apt -f install

• Artık bitti, .exe´li dosyaya çift tıkladığınızda açılacaktır.
    Eğer ki açılmazsa
    dosyaya sağ tıklayıp "Birlikte Aç"ın üstüne fare imlecini getirip "Diğer Uygulama ile Aç…"a basın.
    En alttaki "Bu tür dosyalar için öntanımlı olarak kullan."a basıp bir üstündeki "Özel bir komut kullan:"a basın. Boş yere “wine” yazın ve hemen sağ tarafındaki “Görüntüle” seçeneğine basın.
    Buradaki sadece “wine” yazan dosyayı seçin (bkz. 5) ve sağ alttaki “Aç” düğmesine basın.
    Şimdi özel komut kullan yerinde “/usr/bin/wine” olmuş olması gerekiyor. Şimdi de sağ alttaki "Aç"a basın.

Bu kadar! Kolay gelsin.

Saygıyla, Hayırlı günler

(Muharrem Enes ŞENTÜRK) #55

****BUNLAR SİLİNMİYOR DOSYALAR….

(Enes Boğaz) #56

@RizeLiEnes53 Hocam onların silinmesini gerek yok gibi görünüyor.
Ama yine de silmek isterseniz, bulunduğunuz dizinde sudo rm -rf dosya_adı yazabilirsiniz.

sudo apt autoremove komutu ile de gerek duyulmayan paketleri kaldırabilirsiniz.

Bu arada çalıştı mı?

Saygıyla

(Muharrem Enes ŞENTÜRK) #57

**yok çalıştıramadım.**wine çalıştır diye birşey var başlatta :open_mouth:

(Adnan Özkan) #58

Ben de depodan wine kurulumunu yaptım. Ancak kurduğum halde program görünmüyor. Acaba sistemsel bir sorun mu söz konusu ki ? Yardımcı olabilecek var mı ?

[ANLATIM] Güncel Wine Kurulumu
(Enes Boğaz) #59

@adnanozkan Wine´dan mı bahsediyorsunuz?
Görünmesine gerek yok yani hata değil.

Saygıyla

(Enes Boğaz) #60

@RizeLiEnes53 Hocam o zaman Wine kurulamamış.
Tekrar kurmayı deneyebilir misiniz?
Hatta bir de böyle deneyin: (Sırayla)
sudo apt update sudo dpkg --add-architecture i386 sudo apt install wine*

Eğer yine çalışmazsa sudo apt remove wine* yazarak az önceki komut ile kurmuş olduğunuz paketleri silebilirsiniz.
Bir deneyin, olmazsa yazarsınız.

Saygıyla