Wire uygulaması hakkında

Sevgili dostlar;

Bilindiği üzere mesajlama, sesli-görüntülü görüşme gibi işlemleri sağlayan bazı popüler uygulamalar var. Bu uygulamalar öylesine popüler ki kullanmak tercihten öte zorunluluk gibi. Skype ve Whatsapp gibi uygulamalardan söz ediyorum. Bu uygulamaların güvenlik ve gizlilik konusunda sicillerinin pek de temiz olmadığı aşikar. Bu durumda farklı uygulamalar arayışındayken Wire adında bir uygulamaya denk geldim.

Belki bilenleriniz vardır ama ben yine de anladığım kadarıyla bir şeyler aktarayım;

Uygulama gizlilik odaklı bir platform olduğunu ısrarla belirtiyor. Uygulamada kişisel ve profesyonel hesap olarak iki çeşit hesap var. İki hesap türünde de bütün iletişiminiz (sesli, yazılı, görüntülü) uçtan uca şifreleme ile korunuyor. Kişisel kullanım için hesap oluştururken telefon numaranızı istemiyor. Reklam, profilinizin datasını oluşturmak ve datanın üçüncü şahıslara satışının olmadığını belirtmişler. Linux, Android, Windows, macOS, iOS ve popüler internet tarayıcılarında çalıştırılıyor.

Ayrıca -bu neyi ifade eder pek anlamadım ama- İsviçre kanunlarıyla korunuyor ve serverlarını Almanya ve İrlanda’ da barındırdıklarını ekliyorlar.

Bunun yanında yukarıdaki adreste kaynak kodlarının %100 açık olduğunu da ekleyip github adresini iliştirmişler.

Uygulama hakkında olumlu bir görüş içerisindeyim. Forumdaki arkadaşlara da sunmak istedim. Görüşlerinizi de merak ediyorum açıkçası.

Saygılar.

4 Beğeni

Evet Güzel bir uygulama kurmak isteyene arkadaşar flatpak depolarında mevcutur
https://flathub.org/apps/details/com.wire.WireDesktop
kurulum daha detaylı anlatımını isteyen arkadaşlar varsa analatırım flatpak depolarından nasıl kurulacağını.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.