Xerox 3119'u Tanıtma

Bu gün itibariyle Pardus DDE yükledim.Yazıcı ayarlarına tıkladığımda bağlanamadı iletisi alıyorum. Yazıcımı nasıl tanıtabilirim yardımcı olur musunuz?

Bu Linkten “Linux Print and Scan Driver” indiriniz.

İndirdiğiniz “3119Linux.zip” dosyası üzerinde farenizin sağ tuşuna basarak Buraya ayıkla seçiniz. Arşivden “Linux” dizini çıkaracaktır. Sırasıyla Linux > models >wc3119 dizinine girip burada terminal açınız ve aşağıdaki komutları uygulayınız.

sudo ./drivers.sh
sudo ./wc3119.install

Yükleme ile ilgili sorulacak sorulara “yes” yazarak enter tuşuna basınız. Yükleme tamamlandıktan sonra yazıcınızı sisteme tanıtınız. Otomatik olarak tanınmış olabilir.

Not: Arşivden çıkan Linux klasörünün içindeki “x86_64” dizinine girerek terminal/uçbirim açınız ve aşağıdaki komut ile eksik dosyanın kopyalanmasını sağlayınız.

sudo cp rastertosamsungspl /usr/lib/cups/filter/

CUPS servisi kurulu gelmiyor. Sorun ondan olabilir.
sudo apt-get install cups komutu ile veya synapticten kurabilirsiniz.

Verdiğiniz linkten sürücüyü indirdim. Arşiv yöneticisiyle masaüstüne dosyayı çıkardım. Sırasıyla wc3119 dizinie girip root terminalde ve uçbirimde komutları verdim ancak ‘‘komut bulunamadı’’ iletisi alıyorum.

Verdiğiniz komutu uyguladım. Cups servisi aktive oldu. Önerilen şekilde yazcımı seçtim ancak ‘’ yazdırılıyor’’ iletisi led ekrana geliyor fakat yazdırmıyor.

Merhaba,
yazıcıyı silip aşağıdaki komutu uyguladıktan sonra sürücüyü 2.0 seçerek dener misiniz?

sudo apt-get install printer-driver-splix

Cüneyt ve mesut beylerin verdiği her iki komutu da kullanarak yazcı mı tanıttım. Konuyu kapatabirlirsiniz. Teşekkürler.