Xerox 3119'u Tanıtma

(mete) #1

Bu gün itibariyle Pardus DDE yükledim.Yazıcı ayarlarına tıkladığımda bağlanamadı iletisi alıyorum. Yazıcımı nasıl tanıtabilirim yardımcı olur musunuz?

(Cüneyt Ulusoy) #2

Bu Linkten “Linux Print and Scan Driver” indiriniz.

İndirdiğiniz “3119Linux.zip” dosyası üzerinde farenizin sağ tuşuna basarak Buraya ayıkla seçiniz. Arşivden “Linux” dizini çıkaracaktır. Sırasıyla Linux > models >wc3119 dizinine girip burada terminal açınız ve aşağıdaki komutları uygulayınız.

sudo ./drivers.sh
sudo ./wc3119.install

Yükleme ile ilgili sorulacak sorulara “yes” yazarak enter tuşuna basınız. Yükleme tamamlandıktan sonra yazıcınızı sisteme tanıtınız. Otomatik olarak tanınmış olabilir.

Not: Arşivden çıkan Linux klasörünün içindeki “x86_64” dizinine girerek terminal/uçbirim açınız ve aşağıdaki komut ile eksik dosyanın kopyalanmasını sağlayınız.

sudo cp rastertosamsungspl /usr/lib/cups/filter/

(Mesut Canatan) #3

CUPS servisi kurulu gelmiyor. Sorun ondan olabilir.
sudo apt-get install cups komutu ile veya synapticten kurabilirsiniz.

(mete) #4

Verdiğiniz linkten sürücüyü indirdim. Arşiv yöneticisiyle masaüstüne dosyayı çıkardım. Sırasıyla wc3119 dizinie girip root terminalde ve uçbirimde komutları verdim ancak ‘‘komut bulunamadı’’ iletisi alıyorum.

(mete) #5

Verdiğiniz komutu uyguladım. Cups servisi aktive oldu. Önerilen şekilde yazcımı seçtim ancak ‘’ yazdırılıyor’’ iletisi led ekrana geliyor fakat yazdırmıyor.

(Cüneyt Ulusoy) #6

Merhaba,
yazıcıyı silip aşağıdaki komutu uyguladıktan sonra sürücüyü 2.0 seçerek dener misiniz?

sudo apt-get install printer-driver-splix

(mete) #7

Cüneyt ve mesut beylerin verdiği her iki komutu da kullanarak yazcı mı tanıttım. Konuyu kapatabirlirsiniz. Teşekkürler.

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #8