Xfce için en uygun (.mp3, .mp4, .wmv vs.) gibi medya oynatıcı

XFCE sürümü için sistemi kasmayan medya oynatıcı arıyorum. Aklıma deepindeki "deepin-music ve deepin-movie " programları geldi ve bunları snaptic paket yöneticisi’nden aratıp kurdum. “deepin-music” programından ses gelmiyor. bu sorunu nasıl giderebilirim. “amarok” dışında önerileriniz var mı?

ayrıca “deepin-movie” video ilerletme çubuğu hariç fena değil. çalışıyor. Bununda alternatiflerini önerebilirmisiniz?

rhythmbox kullanabilirsiniz. Videolarınız için smplayer kullanabilirsiniz.

1 Beğeni

Selamün Aleyküm
Müzik için Clementine yazılımını kullanabilirsiniz.
Telefon üzerinden yönetmek için uygulaması da bulunuyor.

1 Beğeni

Topluluk tarafından desteklenmesi ve bir çok üçüncü parti araçlarla (farklı codecler, altyazı gibi ayarlar, chromecast vs) da uyumluluğu nedeniyle VLC diyorum. Sistemin tamamını taramayan fakat hızlıca müzik dinlemek için ise Audacious.

1 Beğeni

Merhaba @MehmetSY,

Kısa Cevap
Genel Amaç: vlc veya mpv
Müzik/Radyo: clementine veya banshee

Tercih
Genel-Amaç oynatıcı olarak önceden vlc kullanıyordum, sonra mpv uygulamasına geçtim. Bazı durumlarda ise hala vlc'yi tercih ediyorum. Not: mpv'nin arayüz desteği “zayıf” gelebilir, fakat, sadece çokluortam dosyası oynatmak için değil, düzenlemek (kes, sil, dönüştür, kaydır, …) için de kullanılabilir.

Radyo için ise genelde clementine'ı kullanıyorum.

Ney?

Özet olarak:
mpv bir mplayer “kopyası”. Çok şey değiştirilmiş, yani, yeni bir program olmuş. Bol sayıda ses-/görüntü-dosyası, codec ve altyazı formatı desteklenmekte.

Github Sayfasından Kesitler:
mpv is a media player based on MPlayer and mplayer2. It supports a wide variety of video file formats, audio and video codecs, and subtitle types.

mpv is a fork of MPlayer. Much has changed, and in general, mpv should be considered a completely new program…

Nerede?

Neden?

1. Eklenti yazması çok kolay (Lua). Seçenekler bol. Dokümantasyon iyi.
  2. Yazılım mantığı kullanıcı odaklı. Fonksiyon lar “akıllıca” ve “gereksinimlere cevap” maiyetinde.
  3. Kaynak-Dostu ve aynı anda etkili: Düşük memory-/cpu-profiline rağmen güçlü. Mesela ileri/geri sardırmak çok akıcı. Aynı dosyayı oynatırken ortalama değerler şöyle:
    mpv: cpu 5 | 100
    vlc: cpu 7 | 125

Bazı önerebileceğim eklentiler

Bence asıl (doğru) eklentiler mpv'ı cazip kılıyor. Bazı kullandığım ve önerebileceğim eklentirler şunlar:

Not: Eklenti yüklemek için, eklenti dosyasını (genelde Lua-Dosyası) şu klasör’e atmak yeterli ~/.config/mpv/scripts/. Klasör yoksa oluşturun: mkdir -p ~/.config/mpv/scripts/

• slicing
    Ses/Görüntü dosyasını kes. Başlangıç ve bitiş noktasını bir kısayolla işaretle. Bitiş noktası işaretlendiğinde, kesit yeni dosya olarak oluşturulur. Fikir: Ufak ve kolay değişikliklerle (Lua) kişiselleştirilebilir.

• Music (Çok yararlı)
    Oynayan dosyayı hardisk’ten sil, oynayan dosyayı “iyi” olarak işaretle, vs. Fikir: Bu betik baz alınarak, birkaç değişiklik ile, bazı yararlı beceriler eklenebilir. Mesela dosyanın bulunduğu klasörü aç, dosyayı “iyi”-Klasör’üne kaydır, dosyayı “pardus”-Klasörü’ne kaydır, vb. Şu benzer eklenti’yede gözatabilirsiniz Filenavigator.

• Thumbnail-Script
    Küçük-Resim-Önizleme fonksiyonu. Youtube daki gibi, ilerleme çubuğu üzerine götürürseniz, küçük resimler halinde önizleme yaparak istediğiniz yere sardırabilirsiniz. Fikir: Resim boyutu gibi değişiklikler betiğin içinde yapılabilir. Göster

• Zones
    mpv-Ekran-Bölümlerine ayrı fonksiyonlar atar. Mesela fare düğmesini sol köşede çevirirseniz sesi kısar, orta da çevirirseniz ileri/geri sarar, sağ köşede hızı değiştirir, gibi. Yatay ve Dikey ön tanımlı pozisyonlar var: top, middle, bottom ve left, middle, right. Pozisyonlar kombine edilebilir: top-middle, middle-right, vs. Betik notlarına bakın.

• Webm
    webm formatında kesitler oluştur. Göster

• Nextfile
    Klasör’deki bir sonraki dosyayı aç. Dosya-Türü-Filtresi mevcut.

• Playlistmanager
    Playlist yöneticisi. Playlist oluştur veya yönet. Göster

• Custom Screenshot
    Ekran görüntüsü kaydet. Ekran görüntüsü’nü koşullara göre farklı klasörlere kaydet. Koşullar mesela ‘Dosya ismi’ olabilir. Not: mpv-Lua-API, desenler (patterns) ve dizeler (strings) konularında bazı deneyimler gerektirir.

• Stats
    Dosya ile alakalı istatistikler. Göster

Daha fazla betik bulmak için şu sayfaya bakabilirsiniz: mpv-User-Scripts. Birde mesela bu github-arama-sonuçlarına mpv language:lua, veya, mpv ile ilgili tüm sonuçlara mpv göz atabilirsiniz.

Yardım gerekirse irtibata geçin; Yardımcı olmaya çalışırım :wink:

Bazı Kullanıcılar

Konuya yakın depo’ları olan bazı (başarılı bulduğum) github kullanıcıları şunlar:

• Kagami: mpv-Betik’lerinin yanısıra güzel fikirler ve depolar bulunmakta.
  • jonniek: mpv-Betik’leri fena değil.

Dipnotlar

• Uzunca bir Cevap oldu; Beğendiğim bazı programları ileriki zamanlarda tanıtmayı düşündüğüm için (mpv bunlardan birisi), bu yazıyı baz alabilmek niyetine, biraz uzattım :slight_smile:
2 Beğeni

Aleyküm selam. Ses medyası için önerdiğiniz (clementine) programı gayet kullanışlı. Radyo url adresini kaydettiğim dosları dahi çalıştırıyor. Soldaki menüden hızlı erişimde kullanıcıya kolaylık sağlıyor.

1 Beğeni

video programı olarak önerdiğiniz programı(smplayer) kullanmaya başladım teşekkürler. ayrıca tüm önerilere göz attım herkeze teşekkür ederim.

Skinlerin içinden PARDUS teması da var. Ekran görüntüsü harika.

1 Beğeni

en iyisi mpv media player
hem video hem de mp3 cok hizlidir

En iyisi vlc internetteki videoyu müziği izlerken dinlerken bilgisayara kaydediyor

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.