Xfce klavyeyi türkçe yapma

Merhaba. Denemek amaçlı usb’ye pardus xfce dolunay kurdum ve pardus çalışan seçeneğinden kullanmak istiyorum. İlk karşılaştığım sıkıntı pardus’u açtıktan sonra klavyeyi türkçe kullanamıyor oluşum. Klavyeyi ayarlardan türkçe yapıyorum fakat sistemi yeniden başlattıktan sonra pardus’ta ne kadar işlem yaptıysam silinmesi. Sizlerden öncelikle klavyeyi nasıl türkçe yapabileceğim konusunda yardım istiyorum. Sonrasındaysa yaptığım işlemlerin nasıl kalıcı hale getirebileceğimi istiyorum. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Çalışan da kalıcı ayar yapılamıyor. Kurulum için; arayüzden kurmayı deneyebilirsiniz. İyi çalışmalar.

1 Beğeni

Pardus Çalışan’da yaptıklarınız kaydedilmez, orayı Pardus’u kurmadan deneme yapabileceğiniz bir yer gibi düşünebilirsiniz.

Klavye diziliminizi şöyle değiştirebilirsiniz.
Ayarlara girin > Klavye > Düzen
Klavye Menüsü Burada + Add düğmesinden klavye dizilimi ekleyebilirsiniz.

Yukarı-aşağı tuşlarıyla hangi klavye diziliminin kullanılacağını belirleyebilirsiniz. En üstte olan sistemin kullanacağıdır. Kullanmak istediğiniz dizilimi en üste çıkarmalısınız.

Bu arada canlı sistem yerine direkt flash belleğinize Pardus kurabilirsiniz.

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.