XFCE Ortamında Ekran Görüntüsü Sorunu

Anlatmat istediğim sorun buradan yazıyla zor anlatılır. O yüzden üşenmedim video çektim. Bir gözatarsanız çok iyi olur. Teşekkür ederim.

1 Beğeni

Detaylı ve kibar anlatımınız için sizi tebrik ederim…

Aynı sıkıntı bende farkettim ve geciktirmeli ekran görüntüsü almayla ilerliyorum.
Garip olan bendeki Win10’da da bu özellik çalışmıyor.
Bu sistem içindeki bir ayarla alakalı olabilir mi acaba?
Geliştiricilerin yorumunu bekliyorum ben de…

Murat

1 Beğeni

Windows 10 hiç kullanmadığım için bilmiyorum ancak benzer bir aksaklığın çözümünün ayarlardan yapıldığını internette görmüştüm. Bazı windows 10 sürümlerinde ekran fotosu çekme pasif olarak geliyormuş. Bunu ayarlardan aktifleştirebiliyorsunuz ama nasıl, bilmiyorum.

Yukarıdaki soruna gelince, shutter ile bir süre idare edilebilir. Ancak ne pardus deposunda ne de debian deposunda bulamadım. Videoda gösterdiğim programdan ise memnun değilim. Anca idare ediyor; profesyonel kullanıma uygun değil. Windows’daki greenshot harika bir yazılım. O da açıkkaynaklı-özgür. Ancak linux versiyonu yok maalesef. Olsaydı çok rahat ederdik. Açılır menülerin hatta paneldeki uygulamalar(whisker) menüsünün dahi ekran kaydının alınamıyor olması yeni bir olay değil. Konu Pardus ile doğrudan ilgili değil dediğim gibi. XFCE ortamıyla ilgili. Acaba Gnome ortamında durum nasıl…

Her neyse.

1 Beğeni

Dün biraz araştırdım GNOME’de de durum farklı değil. Öneriler screenshot süresini terminalden geciktirme koyulması yönünde. Ya da sizin ve benim de yaptığım gibi programa manuel geciktirme koyma…
Ben de Pisi Linux kullanıyorum aynı durum söz konusu. Bu global bir sıkıntı muhtemelen.
Greenshot açık kaynaksa paketlenebilir diye düşünüyorum.

GITHUB’ta kaynak mevcut: https://github.com/greenshot/greenshot/

Pardus geliştiricileri bir göz atsa iyi olur…

Murat

1 Beğeni

Selamunaleyküm
evet bu olan bir sorun bunu çözmek için hem de daha iyi bir ekran görüntüsü alma programı için flamshot kullanabilirsiniz. kullanırken gecikmeli ekran güntü kısyolunu kullanınca sıkıntı olmuyor

mağazadan yükleyebilirsiniz kullanmak için de bu yazının sonuna bakabilirsiniz

Sorununuzu doğru mu anladım bilemiyorum. Eğer seçenekler açıkken ekran görüntüsü almıyor diyorsanız, evet o bende de oluyor ama şu şekilde aştım ben onu. Whisker menüden Ekran Görüntüsü yazıp programı açıyorum. Saniye ayarlama kısmından mesela 3 saniye olarak ayarlıyorum. Kendisi 3 saniye sonra çekince o seçeneklerle beraber çekiyor. Videoyu inceleyebilirsiniz.

Peek 2022-09-02 13-01

Evet ben de videoda aynı şekilde çözdüğümü anlatıyordum. Ama ardarda resim toplamam gerektiğinde uğraştırıcı oluyor. Flameshot kurmamın nedeni ekstra özellikleri var (çektikten sonra düzenleme vb).

1 Beğeni

Anlaşılan videoyu kimse dikkatli izlememiş!

Geciktirme seçeneği olması gereken bir özellik için GEÇİCİ ÇÖZÜM…

Hepimiz zaten öyle kullanıyoruz…