XFCE Panel değiştirme ve DOCK yükleme

Pardus Masaüstü Görünümü
Ekran alt tarafında resimdeki gibi bir dock görünmesi ve açılan her pencerenin kendi simgesinde toplanması için Plank isimli uygulamayı Synaptic Paket Yöneticisinden yükledim. (Pardus için Ücretsiz Dock Uygulaması "Plank" bu sayfadan yararlandım) Plank yüklemesi ve ayarları:

1. Sistem/Synaptic Paket Yöneticisini aç
  2. Ara simgesine tıkla
  3. Plank yaz
  4. Plank üzerine çift tıkla veya sağ tıkla kurulum için işaretle
  5. Uygula butonuna tıkla
  6. Plank kuruldu. Artık panelden PARDUS simgesine tıkla ve Plank yazarak çalıştır.
  7. Ayarlar/Oturum ve Başlangıç tıkla (Otomatik olarak başlangıçta çalışması için ayar)
  8. Uygulama Otomatik Başlatı seç
  9. Ekle butonuna tıkla
  10. Çıkan ekranda isim: plank, açıklama: Plank Dock, Komut: /usr/bin/plank yazarak TAMAM deyip çıkıyoruz.

Birde ekranın üst kısmında derli toplu bir görüntü için yeni bir panel ekledim. Panel 1’i kaldırdım.

1. Alt panel üzerinde sağ tıklayıp, Panel/Panel Tercihleri seç
  2. (+) simgesine tıklayarak Panel 2 ekle
  3. Öğeler sekmesine geç
  4. (+) simgesine tıklayarak eklemelere başla
  5. Whisker Menü ekle
  6. Ayırıcı ekle
  7. Güç Yönetimi eklentisi ekle
  8. Pulse Audio ekle
  9. Hareket Düğmeleri ekle
  10. Orage Panel Saati ekle
  11. Masaüstünü Göster ekle
  12. Eklediğin Ayırıcı seç ve sağda menü simgesine tıkla (artı eksilerin altında)
  13. Genişlet seçeneğine bir tik at ve Kapat’a tıkla.
  14. İlk panel ekranına dönünce yukarıdaki Panel seçeneklerinden Panel 1’i seçerek eksi (-) simgesine tıklayarak kaldırınız.

Burada şunu yapamadım. Çöp simgesini Plank dockun içine alamadım.

3 Beğeni

Plank’ı özelleştirebilmek için klavyeden CTRL tuşunu basılı tutarken fare imleci ile dock üstünde sağ tıklıyınız ve ayarlarda çöp kutusunu göster gibi bir seçenek olması lazım oradan çöp kutusu göster seçeneğine tik koyup kaydediniz.

1 Beğeni

Teşekkürler. Dediğiniz gibi CTRL ile sağ tıklayınca Tercihler altında Uygulamacıklar içerisinde Trash mevcut. Oradan kulağından tuttuğum gibi dock içerisine ekledim.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.