XFCE Yeni Daha Görsel Temalar Eklemek

Arkadaşlar merhaba,

Pardus 17.3 XFCE’yi henüz yeni yükledim. XFCE ortamını görsele önem verdiğimden çok beğendiğim söylenemez fakat temel ihtiyaçları karşıladığı da aşikar. Bu yüzden KDE Plasma’yı ek olarak yükledim fakat tek bir masaüstü kullanmak istediğimden dolayı da daha sonra kaldırdım. XFCE’yi kullanmaya karar verdim. XFCE ortamına yeni temalar eklemek istiyorum (Daha görsel ve modern temalar) ama nasıl olacağını bilemediğimden buraya yazmak istedim…

Teşekkürler…

1 Beğeni

XFCE ve DDE, varsayılan Pardus 17.3 masaüstü ortamlarıdır, ancak bu, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok masaüstü ortamını kurmanıza ve kullanmanıza engel değildir. İlgili komutu uçbirimde çalıştırarak masaüstü ortamını kurduktan sonra bilgisayarı yeniden başlatıp oturum açma ekranında şifrenizi girmeden önce yüklediğiniz masaüstü ortamını seçebilirsiniz.

  1. GNOME Desktop Environment

Gnome Desktop Environment, Linux dünyasındaki en iyi ve popüler masaüstü ortamlarından biridir. Bu masaüstü ortamı aktif geliştirme aşamasındadır ve en yeni donanım ve yazılımlarla kolayca bütünleşir.

Gnome Masaüstü kurmak için Uçbirimde aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo apt install gdm3

  1. KDE Plasma Desktop Environment

Gnome’dan sonra KDE Plazma, Linux için en çok kullanılan ve özelleştirilebilir masaüstü ortamıdır. Kullanıcının genel görevi sorunsuzca çözmesini sağlayan çok çeşitli seçenekler sunar.

KDE Masaüstü kurmak için Uçbirimde aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo apt install pardus-kde-desktop

  1. Budgie Desktop Environment

Budgie Solus OS için üretilmiştir. Bu DE, masaüstü widget’ları, güzel temalar ve ikonlar, karanlık tema modu ve panelin derinlikli özellikleri gibi birçok özelleştirme sağlar. Bu masaüstü ortamını aşağıdaki komutla Terminal’e yükleyebilirsiniz.

Budgie Masaüstü kurmak için Uçbirimde aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo apt install budgie-desktop

  1. Pantheon Desktop Environment

Pantheon, temel işletim sistemlerinde varsayılan DE olarak kullanılan hafif ve modüler tabanlı bir masaüstü ortamıdır. Arayüz, Apple’ın Mac OS’ine benzer. Bu, Debian tabanlı herhangi bir Dağıtıma kurulabilir.

Pantheon (Elementary Os) Masaüstü kurulumu:

İlk olarak root olmamız gerekiyor bunun için aşağıdaki komutu uygulayalım:

sudo su

eğer kurulu değilse aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırarak bağımlılıkları kuralım:

sudo apt-get install apt-transport-https software-properties-common wget

Pantheon masaüstü ortamı depolarını eklememiz gerekiyor. Bunun için sırasıyla şu komutları uygulayın:

` wget https://gandalfn.ovh/debian/pool/main/p/pantheon-debian-repos/pantheon-debian-repos_0.4-0+pantheon+stretch+loki1_all.deb

dpkg -i pantheon-debian-repos_0.4-0+pantheon+stretch+loki1_all.deb`

Depolarınızı güncelleyin:
sudo apt-get update

Artık aşağıdaki komutu uygulayarak kurabiliriz:
sudo apt-get install pantheon

Bilgisayarınızı aşağıdaki komutla yeniden başlatın:
reboot

oturum açılış ekranındaki şifre yazılan yerin sağ üstünde bir ayar butonu var oraya tıklayıp Pantheonu seçin ve şifrenizi girerek oturumu açın hepsi bu kadar.

Daha temiz kurulum için bu sayfayı cep telefonundan açıp bilgisayarda CTRL-ALT+F2 tuşuna basarak arayüzden çıkıp terminal ortamında bu adımları uygulayabilirsiniz.

3 Beğeni

Hocam teşekkür ederim, halihazırda Elementary Os’ta Pantheon masaüstünü çok beğeniyordum onu ekleyebilirim. Fakat başka bir mesele de yeni masaüstünü kurduğumda mevcut session ekranının (Oturum şifre ekranı) hala daha xfce formatında kalması gözümü rahatsız eder oldu. Yani bir değişiklik olacaksa komple yeni masaüstü formatında görebilmek istiyorum. Bu konuda yardım edebilir misiniz ?

Sağolun…

Edit: Sanırım bu durum sistemden XFCE bileşenlerini kaldırmamamla alakalı fakat bir keresinde XFCE Session Manager’i kaldırdığımda hiçbir masaüstüne dahi girememiştim. Sanırım yeni yüklediğim masaüstünün session manageri burada aktif olmuyor. Galiba Xfce’yi hiç kaldırmadan yeni masaüstü kullanmak daha mantıkli… Ama o da gereksiz bir sistem kasmasına sebep… Bilemiyorum. Keşke Pardus direkt Pantheon, Gnome ya da Kde üzerine kurulu olsaydı da böyle şeylere gerek kalmasaydı, en azından son kullanıcı için…

Pantheon kurunca o menude değişiyor

1 Beğeni

Deneyeceğim sağolun…

Peki hocam, kurulum yaptıktan sonra xfce’nin hangi bileşenlerini kaldırmamız gerektiğini nasil bileceğiz ? Malum bazi bilesenleri kaldirmak diğer masaustünu de etkiliyor diye biliyorum…

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.