Xprinter XP 58iih driver

Herkese Merhabalar;

Xprinter XP 58 iih cihazım var kurulumunu yapmak istiyorum. Fakat bir türlü driver dosyasını bulamadım.

Farklı bir başlık altında her ne kadar driver linkleri verilmiş olsa da, linkler kırık olduğu için download edemedim ve yardıma ihtiyacım bulunmaktadır.

Saygılarımla;

Selamün Aleyküm

Birinci sayfanın alt taraflarında 58 mm Receipt Printer Drivers For other models seçeneğinin altındaki indirme butonundan indirebilirsiniz.
İkinci bağlantı doğrudan o dosyaya çıkar. Lakin zamanla adres geçerliğini yitirebilir.

https://img5541.weyesimg.com/uploads/www.xprintertech.com/file/16172616085060.zip

3 Beğeni

Şöyle;

Konu aslında kısmen çözüldü. Kısmen de çözüm bekliyor.

@cuneyt.ulusoy beyefendinin katkıları ile driver dosyasına ulaştım. Dosya yarın öbürgün başkasının işine yarar düşüncesi ile kendi Amazon S3 depoma yüklüyorum. İsteyen herkes bu printer’ın sürücüsünü buraya tıklayarak indirebilir.

Dosyayı bilgisayara indirip dosyayı çıkardıktan sonra ilgili yazılımın çalışması için şu kodları yazıyoruz uç biriminde…

sudo apt-get install libcups2-dev libcupsimage2-dev

daha sonra, sürücüyü çıkardığımız dizin içerisinde terminali açıyoruz ve

sudo sh ./install-linux

Velevki yüklenmez ise, “Yazıcı Ayarları” sekmesinden el ile ilgili sürücünün PPD dosyasını manuel olarakta yükleyebiliyoruz.

Fakat bu sefer de şu hata ile karşılaştım.

Ekran görüntüsü_2021-07-01_18-52-26

Bunu da aşmak için, yine uç birimini açtım…

cd /usr/lib/cups/filter

sonrasında

sudo ln -s rastertopdf rastertoxp58

yaptım ve sorun çözüldü gibi dursa da bu sefer dil oturmadı sanırım.

bu sefer şu hatayı aldım.

print

Bu hatayı çözdüğüm an, benim işim tamamdır :slight_smile: Bilen dostların yardımlarını bekliyorum :slight_smile:

Ayrıca kıymetli bilgileri için @cuneyt.ulusoy beyefendiye tekrar teşekkür ediyorum.

1 Beğeni

Yazmayı unutmuşum…

3 satırlik bir txt dosyasını çıktı almak istediğimde de aynı hatayı aldım. Yani program ile alakası yokmuş gibi duruyor. Direk driver hatası gibi duruyor.

Sorun tamamen çözüldü.

Şu adımları uyguladım.

https://www.xprintertech.com/receipt-printer-driver adresine tıklayarak en alttaki “Other” seçeğinden indirdikten sonra, ilgili sürücüyü indirilenler dizinine çıkardım.

Arkasından ilgili dizindeylen

Sırasıyla;

ls

Arkasından,

sudo chmod 777 XP-58

Arkasından

sudo ./XP-58

Yaptıktan sonra sürücü tamamen yüklendi ve bana 127.0.0.1:631 linkine gitmemi istedi. Geri kalan süreçte CUPS sistemi üzerinden “Unkown” seçeğine USB Bağlantısını tıklayıp yazıcı listesine baktığımda artık XP yazıcısı vardı ve arkasından modelini eklediğimde konu çözülmüştü.

3 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.